Maltepe Askeri Lisesi tarihi
Maltepe military high school
- Tez No: 112983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KIRKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Education and Training, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Maltepe, 1926 yılında İstanbul'da Askeri İlkokul olarak kuruldu. 1928 yılında, öğrencilerin eğitimi için aynı alan içerisinde Maltepe Askeri Lisesi açıldı. Kuleli, Halıcıoğlu ve Tokat Askeri Liselerinden nakil suretiyle, Maltepe Askeri Lisesi'ne öğrenci verilmiştir. Okul, ilk mezunlarını 1930 yılında vermiştir. İkinci Dünya Savaşı tüm Avrupa'ya yayılırken, 1941 yılında, güvenlik nedeniyle Maltepe'nin Akşehir'e konuşlandırılmasına karar verildi. Savaş sonuna kadar Akşehir'de eğitim ve öğretimine devam eden Maltepe Askeri Lisesi, 1947 yılında yeniden İstanbul'a, Kuleli Askeri Lisesi binaları yanma taşındı. Maltepe Askeri Lisesi, 1950 yılında Kuleli Askeri Lisesi ile birleşerek kapatıldı. 1978 yılında, Harp Okulları'nın askeri öğrenci ihtiyacının askeri liselerden karşılanması maksadıyla, İzmir Güzelbahçe'de yeni bir askeri lise açılmasına karar verildi. Yeni okul binasının inşaası 1979'da başlayıp, 4 sene devam etti. Maltepe Askeri Lisesi, 21 Ekim 1983 tarihinde, Maltepe mezunu 7. Cumhurbaşkanı ve Genel Kurmay Başkam Kenan Evren tarafından, törenle yeniden açıldı. Hedefi, Harp Okulları 'na askeri öğrenci yetiştirmek olan Maltepe Askeri Lisesi, kurulduğundan beri, daha geniş eğitim imkanlarıyla gelişmesine devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In 1926 Maltepe was a Military Elementary school located in Istanbul. In 1928 Maltepe Military High School was established within the same site. Cadets arrived from Kuleli, Halıcıoğlu and Tokat Military High Schools to continue their education at the newly founded Maltepe High School. Cadets first graduated from Maltepe in 1930. While the Second World War was spreading across Europe, in 1941 Maltepe was decided to be located in Akşehir as a security precaution. Maltepe continued to educate cadets until" the end of the war. It was once again moved to Istanbul into the Kuleli High School site in 1947. It was abrogated in 1950. In 1978, to meet the need of more cadets for military academies. It was decided that Maltepe should be reconstructed as a modern military high school at a new site, this site being Güzelbahçe in Izmir. Work on building the new high school began in 1979 and continued for four years. The 7 th president of Türkiye, Mr. Kenan Evren, a former Chief of Staff General, opened the school during an official ceremony in 21 October 1983. Mr. Evren himself had been a Maltepe graduate. Since its foundation Maltepe has grown having more buildings to aid it in its mission of developing cadets for military academies.