Askeri liselerdeki öğretmen sınıfı yöneticilerin değişimi yönetme yeterlikleri
The competency level of the teacher administrators in military high schools for the management of change
  1. Tez No: 161469
  2. Yazar: GÖKHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TABANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Çağımız hızla değişen bilim ve teknolojinin etkisindedir. Bu değişimlerin okul sistemini etkilemesi kaçınılmaz bir gerçektir. Bu değişimleri eğitim sistemine sorunsuzca katabilmek önemlidir. Etkili bir değişim yönetimi ile değişimin meydana getirdiği olumlu etkileri eğitim sistemine sorunsuzca katabilir, olumsuz etkilerinden de sistemi koruyabiliriz. Bunun için eğitim yöneticilerinin değişimi yönetme konusunda gerekli bilgi ve tecrübe donanmış olmaları gereklidir. Araştırmanın genel amacı askeri liselerdeki öğretmen sınıfı yöneticilerin değişimi yönetme yeterliliklerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanması için“Okul Yöneticilerinin Değişimi Yönetme Yeterlikleri”adındaki anketten faydalanılmıştır. Anket için gerekli izinler alınmış ve anketler Kuleli Askeri Lisesi, Maltepe Askeri Lisesi, Işıklar Askeri Lisesi'nden toplam 55 yönetici ve 168 öğretmene uygulanmıştır. Anketler ile elde edilen veriler, aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, tek yönlü varyans analizi (Anova), t test gibi istatistik teknikler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, araştırmaya katılan yöneticilerin değişim yönetimi yeterliliği konusunda hizmet sürelerine göre, aralarında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Değişimi yönetme yeterliliği konusunda düzenli olarak meslekleri ile ilgili yayınları takip eden yöneticiler ile takip etmeyen yöneticiler arasında, beş boyutta da anlamlı bir fark olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Kurum içi ve kurum dışı kendini geliştirici faaliyetlere katılma durumuna göre yöneticilerin sadece değişim yönetiminin vizyon geliştirme, sağlama alma ve geliştirme boyutunda anlamlı bir fark ortaya çıktığı görülmüştür. Araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticilerin görevlerine göre değişimi yönetme ölçeğine verdikleri yanıtlara ilişkin sonuçlar incelendiğinde, harekete geçirme, kuruculuk, vizyon geliştirme, destek sağlama ve sağlama alma boyutlarında anlamlı bir fark çıktığı görülmüştür. Buna göre yöneticilerin değişimi yönetme yeterliliği konusunda, öğretmenlerin yöneticileri ile ilgili görüşlerine göre kendilerini daha yeterli gördükleri sonucu ortaya çıkmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our age is under the influence of rapid changing science and technology. The impacts of these changes on school systems is inevitable. It is important to incorporate these changes in school systems smoothly. With an effective management of change, we can integrate the positive effects of the change with the school systems smoothly and safeguard the system from the negative effects. For this reason, educational adminastrators should be well equipped with knowledge and experience to direct the change. The main objective of the research is to reveal how competent the teacher-administrators in the military schools are in the management of change. The scanning model is employed in the research. To gather the data, a questionnaire named ' The Competency of School Administrators to Manage the Change' was used. Necessary permits for the questionnaires were obtained and the questionnaires were administered to a total of 55 teacher-administrators and 168 teachers in Kuleli, Maltepe, and Işıklar military high schools. The data obtained through the questionnaires were analysed by using statistical techniques like arithmetic mean, standard deviation, frequency, single variant analysis (Anova), and t test. As a result of the research, it was observed that there is no significant difference in the administrators competency to manage the change considered their years of experience. Among the administrators who regularly read the publications on their fields and the ones who do not, it was revealed that there is significant difference in all the five aspects in their competency to manage the change. Based on their participations to self-improvement activities in and outside their institutions, it was revealed that there is significant difference only in the administrators' view in the management of change to create a vision, to bolster and improve it. When the results of the responses derived from teachers and administrators to the scale of change management in their duties are examined, IVa significant difference was observed in the dimensions of stimulation, constructiviness, creating a vision, supplying support, and fostering. Based on these results, teacher-administrators were seen to consider themselves more competent in a significant amount in the management of change compared to the teachers' view of their administrators.