Küçük ve orta ölçekli işletmelerde denetim kanıtlarının oluşumu ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 113056
  2. Yazar: FARUK SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Türkiye'de toplam işletme sayısının %97 sini oluşturan KOBİ' ler dünyada hızla yayılan küreselleşmeye paralel oluşan rekabet ortamından etkilenmektedir. Bu çalışmada öncelikle KOBİ'lerin özellikleri incelenmiş, örgüt yapıları ve işletme fonksiyonlarının nasıl yerine getirildiği hakkında bilgiler elde edilmiştir. Oluşan rekabet ortamından kurtulma yolu KOBİ'lerin finansman ihtiyaçlarını sermaye piyasalarından karşılamalarıdır. Sermaye piyasalarında yatırımcıların güvenilir bilgi ihtiyacını karşılamak için işletmelerin mali tablolarının doğruluk ve güvenirliğini araştırarak görüş bildiren bağımsız dış denetim esnasında denetim kanıtlarının oluşumu ve değerlemesi incelenmiştir. Yapılan anket sonucunda elde edilen veriler değerlenmiş ve bu değerleme sonucunda denetim sistemlerinin iyileştirilmesi için önerilere yer verilmiştir. Günümüzde müşteri isteklerini karşılamada önemli avantaja sahip KOBİ'ler ekonominin ve kalkınmanın temel taşıdır. KOBİ'ler bu durumunu devam ettirmeleri gelişen ekonomik, sosyal, kültürel ve teknolojik gelişmelerden olumsuz etkilenmemeleri, ancak şeffaf bir yönetim tarzı ile doğru bilgilerin üretildiği bir yapıya kavuşmaları ve sonuç olarak sermaye piyasasından elde edecekleri finansmanla mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey 97 % of the total enterprises are small and medium sized and these enterprises are affected from competition which starts after globalisation process widely spread all over the world. In this study small and medium size enterprises features, their organization structure and managerial functions are investigated. In order to protect themselves from competitive economy small and medium sized enterprises should provide their financial necessity from capital markets. The aim of this study is to search honesty and reliability of enterprises financial tables, that has been growing up with economical improvement and constitution evaluation of auditing arguments that collected on independent auditing process. Comments and results of a questionnaire applied to operations in this study. There are suggestions about the situation and improvement of Audit System in small and medium sized enterprises. These suggestions are prepared by data that are obtained from questionnaires and our study. Nowadays, small and medium sized enterprises are highly effective in meeting customer demands and have an important role in developing economies. On the way to continuing this position of small and medium size enterprises' should not affected from economic, social, cultural and technological developments. Besides by the transparent managerial style they can get the structure, where reliable data's are produced. As a result, this would be possible by financing themselves from financial markets.