Debussy'nin piyano eşlikli eserleri: Debussy'nin şan ve piyano için baudelaire şarkıları, viyolonsel ve piyano için sonatı, keman ve piyano için sonatı
Piano accompanied pieces of debussy: Baudelaire songs of Debussy for voices and piano, sonata for violoncello and piano, sonata for violin and piano
  1. Tez No: 113062
  2. Yazar: SİMTEN DENİZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. METİN ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ill ÖZET Claude Debussy 20.yy başında yer alan akımlardan izlenimciliği temsil eder. Bu akım diğer sanat dalları ile sıkı bir ilişki içinde ortaya çıkmıştır. Özellikle Debussy, gerek orkestra dili gerek çalgı dili olarak yepyeni buluşlarla diğer sanatlarla olan koşutluğu yakalamayı bilmiştir. Onun piyano eşlikli eserlerinin en önemlileri olan Şan-Piyano eserleri, çalgısal oda müziği eserleri bestecinin üretim çizgisi boyunca oluşan yeniliklerden paylarına düşenleri almıştır. Özellikle Baudelaire şarkıları, Viyolonsel- piyano ve Keman-piyano sonatları Bestecinin birer başyapıtı olarak diğer birçok eseri yanında müzik tarihinde özgün bir konuma sahiptirler.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Claude Debussy represents the impressionism movement of the beginning of the 20th century. This movement appeared in close relation to other branches of art. In both orchestral and instrumental language, Debussy paralleled new original ideas and inventions in the other arts. The most important of his works with piano accompaniment, the vocal-piano works, and instrumental chamber music works have a major share in the innovations of his productive period. In particular the composer's Baudelaire songs, cello-piano and violin-piano sonatas are masterpieces with a unique position in musical history compared to his other works.