Kodaly yöntemiyle müzik eğitimi
Music education by means of Kodaly method
  1. Tez No: 51300
  2. Yazar: KEMAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. H. TAHSİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET 16 Aralık 1882'de Kesckemefde doğan Zoltân Kodâly, 6 Mart 1967'de Budapeştede ölmüştür. Macar besteci, etno-müzikolog ve müzik eğitimcisi olan Kodâly, halk kaynaklarım temel alan,“Yeni Macar Sanat MüziğV'mn yaratıcılarmdandır. Kodâly, Macaristanda geniş kapsamlı ve yüksek seviyeli bir müzik eğitiminin temelini atmiştır. Kodâly, müzikle ilgili bir ailenin çocuğudur. Nagyzombat'da ”Archie Piskopal Grammar“ okulunu bitirdikten sonra, Budapeşteye gelmiş, hem Budapeşte Müzik Akademisi Kompozisyon ve Eğitim bölümlerinden, hemde üniversiteye devam ederek, Macar ve Alman dilleri ve Edebiyatı dallarından mezun olmuştur. Kazandığı yabancı eğitim bursu ile altı ay Berlin ve Pa- riste kalmış, bu süre içinde Debussy müziği ile tanışmıştır. Kodâly'nin çalışmalarında gençliğin eğitimi, merkezi bir yer almak tadır. 1925 yılında, bu alanda başladığı mücadele, 1945 yılında ürünlerini vermeye başlamış, ana okullarından, üniversite öğrencilerine kadar, gençliğin tüm kesimlerine ulaşabilecek bir ”Müzik Eğitimi Yöntemi" oluş turulmuştur. Bu sistemde kullanılan araç ve sistemler Kodâly'ye ait değildir. Hedef ve felsefe Kodâly'ye aittir. Yöntemin tekliği, kendinden önce ortaya çıkmış farklı yöntemleri bünyesinde toplamış olmasından kaynaklan maktadır. İçerik, program ve uygulamaları, müzikteki tüm unsurları kap sadığından, çocuk gelişimine uygun, tutarlı ve dengeli bir yapı gösterdiğin den, başlangıçtan çok üst seviyelere kadar uygulanabilir oluşu, yöntemin en gelişmiş genel müzik eğitimi yöntemi olarak benimsenmesini sağlamıştır. Bugün Macaristan dışında, Amerika, Japonya, Avustralya, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde kullanılıyor olması da bunun bir kanıtıdır. Müziğin eğitici rolü ve müzik eğitiminde çözüm bekleyen sorunlar, nitelikli eğitim programlarından geçirilmiş müzik eğitimcileri ve bu öğret menlerin özverili çalışmaları ile mümkündür. Kodâly Yöntemi, Macar ve Türk toplumlarının ortak ve benzer kültürel yapıları gözönüne getirildiğinde, ülkemizde de uygulanabilir bir ni telik göstermektedir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Zoltân Kodâly who was born on December 16, 1882 in Kesckemet died on March 6, 1967 in Budapest. Kodâly, Hungarian composer, etno-musicolog and music educator, was one of the creators of“New Hungarian Art Music”which based on public sources. He established a comprehensive and high level music education in Hungary. Kodâly comes from a musician family. Right after he graduated from“Archie Psicopal Grammar”in Nagyzombat, he moved to Budapest. He attended two departments at the same time and graduated from the department of Composition and Education of Budapest Musical Academy and Hungarian and German languages & Literature departments. He won a scholarship to study in Berlin and Paris for six months. During his stay in these cities, he got familiar with Debussy's music. The center of his studies is the education of youth. His struggle towards this purpose gave its outcomes as“Music Education Methods”, which spreads from kindergarten to university students. The instruments and systems used in this system does not belong to Kodâly; just objectives and philosophy belongs to him. The uniqueness of the method is originated from its unifying characteristic. Kodaly's method has combined many different methods which proposed previously in its own structure. Because the content, program and its applications contain all musical elements and are consistent with child development and its applicability to all levels from beginners to advance levels, Kodaly's technique has been considered as most advanced technique in general music education. His technique is used in many developed countries such as United States of America, Japan, Australia and Germany but Hungary. It is possible to solve problems of music education and to develop the role of music in education by training music teachers with high quality music program and by working self-sacrifyingly. If we consider the common denominators and cultural structure of Hungarian and Turkish society, we propose that Kodaly's method can be applied in our country. VII