Debussy ve izlenimcilik
  1. Tez No: 63552
  2. Yazar: ÇİĞDEM BORLAK
  3. Danışmanlar: PROF. AYKUT BAKIR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 19
Özet
ÖZET DEBUSSY'NİN YAŞAM ÖYKÜSÜ 1862'de St. Germain-en-Laye'de doğan Debussy, Mme. Maute de Fleurville'den piyano dersleri aldı. 1872'de Paris Konservatuan'na girdi. 1884'te“L'enfant Prodigue”(Savurgan Oğul) adlı kantat ile Roma Ödülü'nü kazandı. 1894'de izlenimci müziğin başlangıcı olarak nitelendirilen“Prelude l'apres midi d'un Faune”başlıklı orkestra eserini tamamladı. 1899'da evlendi. 1902'de“Pelleas et Melisande”operası Paris'teki Opera Comique'te temsil edildi. 1917'de son kez halk önüne çıktı. 1918'de Paris'te öldü. DEBUSSY ve İZLENİMCİLİK İzlenimcilik, 19. yüzyıl başlarında Fransa'da resim sanatında ortaya çıkan, ardından da müzik sanatında etkisini gösteren önemli akımlardan biridir. Monet, Pisarro, Renoir, Degas gibi ressamların geliştirdikleri akımın en önemli özellikleri; dolaysız anlatımdan kaçınılması, ışık ve rengin öndüzeyde tutulması, renk karışımları yerine tamamen saf renklerin kullanılmasıdır. İzlenimci müziğin öncüsü ve temsilcisi, besteci Claude Debussy'dir. Son derece özgün bir müzik dili olan Debussy eserlerinde tanıya önem vermesi, geleneksel uyum kurallarını yıkarak uygulan serbestçe kullanması, tartıma esneklik getirmesi ve zaman zaman tonallık sınırlarını asmasıyla 20. yüzyıl müziğinin temellerini atmış, ayrıca 1945 sonrasında ortaya çıkan“yeni müzik”akımlarının da kaynağı olmuştur. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LIFE STORY OF DEBUSSY Born in 1862 in St. Germain-en-Laye, Debussy received piano lessons from Mme. Maute de Fleurville. In 1872 he was accepted into the Paris Conservatoire. In 1884 he won the first Prix de Rome with his cantata“L'enfant Prodigue”. In 1894 he completed his orchestral work“Prelude l'apres midi d'un Faune”known as the starting point of impressionist music. He was married in 1899. In 1902“Pelleas et Melisande”was given its first performance at the“Opera-Comique”in Paris. He gave his last performance in 1917. He died in 1918 in Paris. DEBUSSY and IMPRESSIONISM Appearing in France in the beginning of the 19 th century, impressionism is one of the considerable movements of art being effective in music afterwards. The most important characteristics of the movement being improved by the artists Monet, Pisarro, Renoir, Degas, etc. are avoiding direct expression, emphasizing light and colour and using pure colours instead of mixtures. The leader and representative of the impressionist music is Claude Debussy, the composer. With his unique style Debussy established the 20 thcentury music by emphasizing timber, using chords freely breaking harmonic rules, tolerating rhytm and exceeding tonal limits. Besides, his style established the origins of“new music”appearing after 1945. VI