Fetret Dönemi'nde Osmanlı Dönemi (siyasi-iktisadi-içtimai durum)
  1. Tez No: 113087
  2. Yazar: SADETTİN BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KENAN ZİYA TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Tarihte yaşamış devletlerin hayatında zaman zaman, çeşitli sebeplere bağlı olarak uzun ya da kısa süreli kargaşa dönemi olmuştur. Osmanlı Devleti' nde de 1402 Ankara Savaşı mağlubiyeti sonrası, yaklaşık 20 yıl suren bir kargaşa donemi yaşanmıştır. Bu savaşta Timur'a yenile Yıldırım Bayezid'in oğulları, Osmanlı hükümdarı olabilmek için taht mücadelesi içine girmişlerdir. Yüksek Lisans öğrenimimde hazırlamış olduğum bu tezin amacı; Fetret Dönemi ya da Hükümetsizlik Dönemi diye adlandırılan Osmanlılar' daki bu döneme, daha değişik açılardan bakabilmektir. Bir çok yönü hala tam olarak gün ışığına çıkmayan Fetret Dönemi, Yıldırım Bayezid'in oğulları arasında geçen taht mücadeleleri dönemimidir? Yoksa, Osmanlı Devletinde bir süreden beri oluşmuş, değişik anlayışların ve yeni yapılanmaya karşı yapılmış olan bir mücadele dönemimidir? Bu dönemde Osmanlı Devleti' nin idari, siyasi, iktisadi ve içtimai durumu nedir? Fetret Dönemi, Osmanlı Devleti' nin daha sonraki ömrüne nasıl bir etki yapmıştır? Bu dönemde yaşanan mücadelelerin temelinde neler vardır? Tezimizde bu sorulara yanıt bulmaya çalıştık. Kaleme almış olduğumuz tezimizde eğer hata ve yanlışlıklar varsa şimdiden bağışlanması dileğiyle. Teşekkürler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT All of the governments that had vanished must have had either shorter or longer confusion period, with different causes during their existences. After the defeat of Ankara war in 1402, Ottoman Empire had a crisis period too which had continued about 20 years. İn this war Yıldırım Bayezid was defeated by Timur and Yıldırım Bayezid's sons had started to fight against each other for being the monarch of the Ottoman Empire. The purpose of preparing this thesis is to be able to examine the Period of Fetret (the period of not having a government) from different anglas. There are several unclear points about Fetret. Was it the period of fight between Bayezid's son or was it a struggle against the new ideas? How was the monagerial, political, social and economical situation of the Ottoman in this period? How had the Fetret affected the existence of the Ottoman Empire? What where the main causes of the fights in this period? İn our thesis we try to find the answers of these questions. Please forgive us for the possibility of faults or missing knowledges. Thanks.