Kamu gelirleri ve vergi cezaları
  1. Tez No: 113086
  2. Yazar: İRFAN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kamu Gelirleri ve Vergi Suç ve Cezalan adlı bu tez çalışmamda kamu maliyesinin önemli bir konusunu oluşturan kamu gelirlerini ve özellikle vergilerle ilgili suç ve cezalar konusunu ele almış bulunmaktayım. Verginin günümüzde her zamankinden daha fazla önem arz eden bir kamu gelir kaynağı ve önemli bir maliye politikası aracı olması nedeniyle çalışmamın birinci bölümünde yer alan kamu gelirleri kısmında vergiye ağırlık verilerek konu anlatılmıştır.Bu bölümde Kamu gelirlerinin tanımı ve tasnifi yapılmış,nitelikleri hakkında bilgi verilerek türleri tek tek anlatılmıştır. İkinci bölümde ise; Önce vergi suç ve cezaları kavram olarak belirtilerek vergi suç ve cezalarının tanımı ile niteliği anlatılmış, sonra ise, Vergi Suç ve Cezalarındaki genel kurallara değinilmiştir. En son kısımda ise ; Vergi Usul Kanunu'ndaki şekilleri de belirtilmek suretiyle Vergi Suç ve Cezaları tek tek sayılarak Suç ve Cezaların sona ermesi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In my thesis which is called Public Revenue and Tax offences and Penalties I have examined the public revenues and especially the crimes and penalties connected with tax. In the first part of my study about public revenues I explained expecially the taxes because of its increasing importance today as being a public revenue income and aswell an important means of finance politics. In this part the definition of public revenues and their classification is done the knowledge about their qualities is given and also the kinds of the revenues and explained. In the second part, at first tax offences and penalties are definied and the description and qualities of them are explained and then the general rules of tax crimes and penalties are mentioned. In the last part I have examined the ending of the crimes and penalties by counting the each of the tax crimes and penalties and also by stating the formals in the Tax Producedure Law.