Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarında insan haklarının korunması
  1. Tez No: 113103
  2. Yazar: RECEP TEZGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET 20. yy, insan haklarının milli sınırlar dışına aşarak evrenselleştiği bir dönem olmuştur. İnsan haklarını geliştirmek hususunda ortaya konan gayretler sadece belirli bir kıta, toplum veya kültürle sınırlı değildir. İnsan hakları meselesi ar tık dünyanın her tarafında ilgi odağı haline gelmiştir ve küresel bir önem kazanmıştır. Bu çerçevede insan hakları devletlerin ya da ulusların bir iç hukuk sorunu olmaktan çıkarak uluslararası hukukun gündemine girmiştir. Bu bağlamda bütün devletler uluslararası insan hakları normlarını benimsediklerini ilan etmekte; insan haklarının ihlal e- dildiği suçlaması, uluslararası ilişkiler alanında yapılabilecek en güçlü ve etkili suçlamalar arasında yer almaktadır. Dünya devletlerinin büyük çoğunluğu uluslararası insan hakları sözleşmelerine katılarak, bu hakların gereklerini yerine getirme ye yönelik uluslararası hukuksal yükümlülükler altına girmişlerdir. İşte bu çerçevede bir çok uluslararası ve bölgesel çalışmalar hazırlanmıştır. 4 Kasım 1950 yılında Roma'da imzalanan Avrupa Sözleşmesi bu anlamda en önemli girişimlerdendir. Sözleşme ile bölgesel nitelikte insan haklarının etkili bir biçimde korunması hedeflenirken, bireyin uluslararası hukuktan doğan bazı hakları olduğuda kabul edilmiştir. Türkiye tarafından 1954'te onaylanan AİHS, Türk hukukunda da önemli bir yere sahiptir. Biz bu çalışmamızda AİHS normları ile Türkiye'nin hukuk normları ve uygulamalarını, insan hakları açısından karşılaştırarak, Türkiye'nin 45 yıldır kabul ettiği bir Sözleşme'de bu gün hangi noktaya geldiğini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Twentieth century has been a period that the human rights run over to the out of national limits and has been universal. Showing effort for developing of human rights, have not limit ed only for one continent, society and culture that known. The problem of human rights have interested for everywhere of the world now and it has got a spherical importance. In that time, human rights have not been a problem of the governments internal law, it have interested international law. In this way, all the governments announced that they have adapted the norms of human rights; accused that the human rights infringed, have been the most powerful and effective accuse in the international relation. Most of the governments of the world have joined to the human rights contract and they must make the necessity of this rights. In this way, a lot of international and regional works have prepared. The most of the important of them is the contract of Europe that signed at 4 November 1950. With this contract, they have wanted to protect the human rights in an effective form and have accep ted that the person have some rights. European Contract of Human Rights which appeared from the international law which approved from Turkey at 1954, has an important place in Turkey laws too. We want to compared European Contract of Human Righ ts norms and Turkey norms in our this study and to show where is Turkey in this contract today which it has accepted since forty five years.