İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi Hukukunun Fransız iç hukukuna etkileri
The Impact of European Human Rights Convention's Law on French domestic law
  1. Tez No: 104934
  2. Yazar: EMİNE OKŞAN TUNA KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZ İnsan Haklan Avrupa Sözleşmesi Avrupa Kamu Düzeninin Anayasal Belgesi olması ve koruma altına aldığı hakların etkin kullanımını sağlamak için getirdiği denetim mekanizmasıyla diğer uluslararası antlaşmalardan ayrılmaktadır. 1958 Fransız Anayasasının 55. maddesi uyarınca, usulüne uygun olarak imzalanmış yada onaylanmış tüm antlaşmalar gibi İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi de yasalara üstün değer taşımaktadır. Sözleşmenin iç hukuklarda yerinin belirlenmesine ilişkin hiçbir hüküm bulunmamaktadır. Bağıtlı Devletler bu konuda farklı yöntemler izlemektedirler. Gerek Fransız Danıştayı, gerekse de Fransız Yargıtayı kararlarında İnsan Haklan Avrupa Sözleşmesinin uygulanmasına diğer uluslararası antlaşmalara göre bir ayrıcalık tanımaktadırlar. Fransız Yargıtayı en başından beri kararlarında İnsan Haklan Avrupa Sözleşmesine referanslar yapmakta ve İnsan Haklan Avrupa Mahkemesi içtihatlar yönünde kararlar vermekte, ancak bazı kararlarında Strasbourg içtihadından uzaklaşmış hatta bu içtihada“baş kaldırmıştır”. Fransız Danıştayı hep ulusal yasayı uluslararası norma üstün tutma eğiliminde olmuşsa da zaman içinde kararlarında Sözleşmeye referanslar yapmaktadır. Danıştay, kararlarında İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi içtihadına elinden geldiğince referans vermemekte, ancak bu içtihatların gerekçelerini hukukun genel ilkeleri gibi göstererek kullanmaktadır. Fransız Anayasa Konseyi Anayasa yargıcı olarak verdiği kararlarda ne İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesine ne de İnsan Haklan Avrupa Mahkemesi içtihatlarına referans yapmamaktadır. Bununla beraber Konsey'in kararlarında Strasbourg içtihadının etkisi hissedilmektedir. Anayasa Konseyi Seçim yargıcı olarak hüküm verdiği davalarda İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesini uygulamaktadır. ABSTRACT The European Human Rights Convention differs from the other international treaties by its quality of constitutional character for the european public order and by the mechanism of control which brings an effective application of the rights guaranteed. According to the article 55th of the French Constitution of 1958, as all the regularly ratified or approved treaties international have, an authority higher than that of the laws, the European Human Rights Convention has a supra legislative value. Although the convention does not contain any specific rules on how contracting parties are to implement it, so the contracting parties apply different metodes for implementing it. To integrate the European Human Rights Convention in the domestic law, the states use various methods. In practice, Le Conseil d'Etat and La Cour de Cassation, in their decisions, privilege the European Human Rights Convention. If La Cour de Cassation, as of the beginning, in its decisions refers to the European Human Rights Convention and make decisions in the direction of the jurisrudence of the European Court of Human Rights, sometimes it becomes distant from this one and sometimes it“revolts”. If Le Conseil d'Etat had always the tendency to privilige the national law on the international standard, in time it started to refere to the European Human Rights Convention. In its decisions, Le Conseil d'Etat, if possible, it prefers to not refere to the jurisprudence of the European Court of Human Rights, but uses the motivations of this jurisprudence like the general principles of law. Le Conseil Constitutionnel in his decisions, as a constitutional judge, refers neither to the European Human Rights Convention, nor to the decisions of the European Court of Human Rights. However it is possible to see the effects of jurisprudence of Strasbourg. In the decisions as a judge of elections, Le Conseil Constitutionnel do not hesitate to apply the European Human Rights Convention. m
Özet (Çeviri)