Yasama yetkisinin devredilmezliği ilkesi bağlamında kanun hükmünde kararname rejimi
  1. Tez No: 113114
  2. Yazar: AHMET BEYTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN TAHSİN FENDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışma, Kamu Hukuku dalında Yüksek Lisans Tezi olup, konusu genel hatlarıyla, Türk Kamu Hukukunda Kanun Hükmünde Kararnameler ile bu kurumun Anayasada yer alan“Yasama Yetkisinin Devredilmezliği”ilkesi ile olan İlişkisidir. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır Birinci bölümde, hem konuya başlangıç oluşturmak hem de Yürütme organının Kanun Hükmünde Kararname çıkarma nedenlerinin kapsamı açısından, Yürütme Organının zaman içerisinde Yasama Organına karşı konumu ve bu konumdaki değişiklikler dile getirilmiştir. İkinci bölümde, Kanun Hükmünde Kararnameler yapısal açıdan incelenmiştir. Burada, Kanun Hükmünde Kararname, kavram olarak, ele alınıp çeşitli ülkelerdeki görünümleri anlatıldıktan sonra, Türk Hukukunda genelde“kararname”, özelde ise“Kanun Hükmünde Kararname”ele alınmıştır. İncelemeye 1876 Kanun-i Esasisi'nden başlanmıştır. Ayrıca Kanun Hükmünde Kararnamelerle ilgili bir takım soru ve sorunlara da bu bölümde yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Kanun Hükmünde Kararnamelerle ilgili önemli tartışmalara konu olan,“Kanun Hükmünde Kararnamelerin Yasama Yetkisinin devri anlamına gelip gelmediği”irdelenmiştir. Bu bağlamda Kanun Hükmünde Kararnamelerin kapsamı ve hukuksal niteliği de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This is a master thesis on Law Decrees in the Turkish Public Law. It is also related with the“Principal of Untransferability of Legislative Power”. This thesis consist of three sections. In the first section, legislative and executive bodies were compared with one each other and developments of that situation throughout history was stated. Besides, the needs for Law Decree was discussed in this section. In the second section Law Decree were studied on their legal structure. Here, Law Decree was taken as a comprehension and its aspects in some countries were observed. Then the“decree”in general and“Law Decree”in particular in Turkish Public Law were discussed. This was begun from the Turkish Constitution“Kanun- i Esasi”of beside this some questions were negotiated here. In the third section, we discussed the popular topic of Law Decree's : Does Law Decree mean the transfer of legislative power of the legislative body toward executive body.