Muaz bin Cebel hayatı, kişiliği ve İslam tarihi ve kültüründeki yeri
- Tez No: 113144
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDURRAHMAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu tezimizin konusu“Muaz b. Cebel'in Hayatı, Kişiliği ve İslam Tarihi ve Kültüründeki Yeri”dir. Muaz b. Cebel, Peygamberimizin seçkin arkadaşlarından biridir. O, II. Akabe Biati sırasında on sekiz yaşında iken müslüman olmuştur. Peygamberimiz, Medine'ye hicret ettikten sonra Muaz, O'ndan Kur'an dersini almıştır. Alim sahabiler arasında yer alan Muaz b. Cebel,“Vahiy Katipliği”görevinde de bulunmuştur. Peygamberimizle Bedir, Uhud, Hendek ve diğer gazvelere katılmıştır. Muaz b. Cebel hem bir öğretmen, hem bir komutan ve hem de bir genel vali idi Nitekim Mekke'nin fethinden sonra Peygamberimiz Onu, halka İslam Dini'ni öğretmek üzere Mekke'de görevli bırakmıştır. Muaz, Daha sonra Yemen'de genel vali olarak da görev yapmış ve bu sırada Peygamberlik iddiasında bulunan Esved el-Ansi'yi ortadan kaldırmıştır. Muaz b. Cebel Hz Ebubekir ve Hz Ömer devirlerinde de önemli görevlerde bulunmuştur. Muaz, Hz Ömer devrinde, Filistin'de öğretmenlik yaparken çıkan veba salgınında vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of the dissertation is the life of Muaz b. Cebel his personality and his role in History and Culture of İslam. Muaz b. Cebel is one of the distinguished companions of the Prophet. He was converted into İslam in the second homage of Akabe, when he was eighteen. After the prophet's migration to the Medine, Muaz,.learned Kuran from him. Being among The scholar companınions Muaz b. Cebel was entrusted as the amanuensis of the revelation. He participated in holy wars such as Hendek, Uhud, Bedir and others along with the prophet. Muaz b. Cebel was both a teacher and a general governor. Thus, after conguer of Mekke, the prophet left him there to teach The islamic Religion to the people of Mekke.Later, he was appointed as a general governor to the Yemen. Meantime, he removerd Esved el Ansi, who claimed to be prophet. Muaz, fulfilled some significant tasks in the period of Hadrat Abubakr and Hadrat Omar. When he was teaching.in Palestine, in the period of Hadrat Omar, he was died of epidemic plague.