Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunda Türk mukavemet teşkilatı'nın rolü
The role of the Turkish resistance organization in the establishment of the Turkish republic of Northern Cyprus
  1. Tez No: 893753
  2. Yazar: KENAN TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) kurulmasında Türk Mukavemet Teşkilatı'nın (TMT) oynadığı stratejik ve tarihsel rolü derinlemesine incelemektedir. Kıbrıs Adasının, stratejik konumu itibarıyla tarihsel süreçlerde çeşitli medeniyetler arası etkileşim ve çatışmaların merkezinde yer aldığı bilinmektedir. Araştırma, Kıbrıs'taki Türk varlığının korunması ve geliştirilmesi amacıyla TMT tarafından yürütülen faaliyetleri, bu faaliyetlerin Kıbrıs Türk Toplumu üzerindeki sosyal, kültürel ve siyasi etkilerini ve KKTC'nin kurulmasına giden süreçteki önemini ele almaktadır. Araştırma, TMT'nin kuruluş amacını, faaliyetlerini ve bu faaliyetlerin Adada ve Türkiye'deki siyasi dinamiklerle olan ilişkilerini incelerken, Kıbrıs'ın Osmanlı ve İngiliz idaresi altındaki tarihine ve Adanın modern tarihindeki gelişmelere de değinmektedir. Bu bağlamda, TMT'nin EOKA'nın ENOSIS hareketine karşı yürüttüğü direnişin ve Kıbrıs Türk Toplumunun bağımsızlık mücadelesinin detaylı bir analizi sunulmaktadır. Araştırma, KKTC'nin kuruluş sürecinde TMT'nin etkilerini, Kıbrıs'ta yaşanan etnik çatışmalar, bağımsızlık mücadeleleri ve iki toplumlu yapının oluşum sürecini kapsamlı bir şekilde değerlendirirken, bu olayların uluslararası ilişkilerdeki yansımalarını ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik ulusal ve uluslararası çabaları ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study extensively examines the strategic and historical role played by the Turkish Resistance Organization (TMO) in the establishment of the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). Cyprus Island, by virtue of its strategic location, has historically been at the center of interaction and conflicts among various civilizations. The research investigates the activities conducted by the TMO to preserve and develop the Turkish presence in Cyprus, and the social, cultural, and political impacts of these activities on the Turkish Cypriot community and the path leading to the establishment of the TRNC.The research delves into the foundation aims, activities of the TMO, and how these activities have interacted with political dynamics in Cyprus and Turkey, while also reflecting on the history of Cyprus under Ottoman and British rule and the developments in the island's modern history. In this context, the study provides a detailed analysis of the resistance against the ENOSIS movement led by EOKA and the independence struggle of the Turkish Cypriot community.The research thoroughly assesses the impact of the TMO in the establishment process of the TRNC, the ethnic conflicts, independence struggles, and the formation process of the bi-communal structure in Cyprus, while evaluating how these events have reflected on international relations and the efforts towards resolving the Cyprus issue at both national and international levels.