Hazır giyim sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda giyim öğretmenliği programlarının incelenmesi
The Examinatton of clathing teaching programmes depencing on the needs of factory-made clothing
  1. Tez No: 113218
  2. Yazar: FATMA AYHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLŞEN ÇAKAR ERENLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin önem verdiği sanayi dallarından birisi olan tekstil ve hazır giyim sektörü, yarattığı katma değer, istihdam olanakları ve artan hacmi ile ülkemiz ekonomisinde de önemli bir lokomotif görevi yapmaktadır. Sektörün eğitimli eleman gücü ülke ekonomisi için önemlidir. Sektör kaliteli ve rekabet edebilir, ürün üretebilmenin tek çıkış yolunun eğitimli elemanlarla sağlanabileceğinin bilincindedir. Bu çalışmada sektörün ihtiyaçları doğrultusunda giyim öğretmenliği programlarının incelenmesi ele alınmış ve; Araştırma kapsamındaki firmalar yapısal açıdan hangi özelliklere sahiptirler, hazır giyim sektöründe yer alan firmaların eğitim kurumlarından beklentileri nelerdir, araştırma kapsamındaki firmalarda yaşanan sorunlar nelerdir, eğitim kurumlarında uygulanan öğretim programları içerik açısından hangi özelliklere sahiptirler, alt problemlerine yönelik bulgular ortaya konmuştur. Birinci bölümde, sektör ve mesleki eğitim hakkında bilgi verilerek konunun sektör ve ülke açısından önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde, literatür incelenerek konu ile ilgili bilgiler aktarılmış; bu alanda yapılan araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, yöntem anlatılmaya çalışılmış, dördüncü bölümde anket sonucu elde edilen bulgular ile hem literatür ve hem de kendi içerisinde ilişki kurularak sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma beşinci bölümde yer alan öneriler bölümüyle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The textile and factory-made clothing sector which developed countries give importance with its value-added tax, employment opportunities and growing capacity have an important role as a motive power. The educated man-power of the sector is significant for the country's economy. The sector is aware of the fact that the only way to produce qualified and competitive product is that we should have educated workers/ officials. In this study, clothing teaching programmes based on the necessities of the sector were taken into consideration and these points were explained. What kind of qualifications or features do the firms included in this research have? What do the firms in ready-made clothing sector expect from the educational institutions? What are the problems experienced with the firms in this research? What kind of features do the teaching programmes applied in educational institutions have depending on content? In addition to this, data were stated related to the sub-problems in this study. In the first section, it is given information about sector and professional education and the importance of the subject emphasized considering the country. In the second section, the literature was examined and the information about the subject is declared. In the third section, the method was explained. In the fourth section, the data at the end of the survey and the literature are linked and then we reached the result.