Havayolu taşımacılığı gelişimi sürecinde havayolu pazarlaması ve eğitimi
Airlines training and marketing during the development period of air transportation
- Tez No: 113262
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda meydana gelen ekonomik krizler, savaşlar, petrol fiyatlarındaki hızlı artışlar, terör saldırıları ve rekabet havacılık sektörünü büyük ölçüde etkilemiş bir çok şirket ya pazardan çekilmiş, yada pazar payını önemli derecede yitirmiştir. Havayolu şirketlerinin mevcut durumlarını iyileştirebilmesi ancak yoğun bir biçimde yaşanan rekabet ortamında pazar paylarını artırabilmeleriyle mümkün olacaktır. Bunun için de“havayolu taşımacılığı pazarlaması eğitimi”ne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, havayolu taşımacılığı eğitimine katkıda bulunmaktır. İlk olarak pazarlama kavramı tanımsal olarak ele alınmıştır. Havayolu taşımacılığının bir hizmet sektörü olmasından hareketle pazarlama türlerinden“hizmet pazarlaması”tanımlanmış ve genel olarak özellikleri anlatılmıştır. Daha sonra, ulaştırma konusuna değinilmiş ve bir alt sistemi olan havayolu ulaştırması gelişim süreci detaylı bir şekilde incelenmiştir. Havayolu taşımacılığında önemli pazarları teşkil eden Avrupa, Amerika, Güneydoğu Asya ve Ortadoğu-Afrika bölgelerindeki duruma ayrıntılı olarak değinilmiş ve bu bölgelerdeki hızlı gelişme ve ilerlemenin nedenleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, Türkiye'deki havacılık sektörünün gelişimi incelenmiş ve özel havayolu işletmeleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, havayolu taşımacılığı pazarlaması çeşitli açılardan ele alınarak havayolu taşımacılığının görevleri ve aktiviteleri ortaya konmuştur. Ayrıca havayolu taşımacılığı bir ürün olarak değerlendirilerek pazar analizi, pazar stratejisi ve pazar bölümlemesi yapılmış ve nihayetinde pazarlama karmasına uyarlandırılarak ürün, dağıtım, tutundurma ve fiyat açısından tek tek incelenmiştir. Daha sonra havayolu işletmelerinin pazar paylarını arttırmalarına yönelik faaliyetler tespit edilmiş ve ortaya konulmuştur.Havayolu işletmelerinin pazar paylarını arttırmalarına yönelik faaliyetlerden biri olarak saydığımız, havayolu işletmelerinde eğitimin önemi, işletmelere ve çalışanlara olan yararlarıyla üçüncü ve son bölümde anlatılmıştır. Ayrıca, havayolu işletmelerinde eğitimin evreleri, eğitim programlarının uygulanması ve bu programların değerlendirilmesine ilişkin çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years the economical crisis, wars, sudden jumps in the oil prices, terrorist attacks and the competition have greatly affected the air transportation sector and many companies vanished in the market or lost an important part of their market share. The improvement of the existing situation of the air transportation companies in this prevailing intensive competition medium will be possible, only, by increasing their market shares. Therefore there is a need for the“education of the air transportation”. The aim of this work is to contribute to the education of the air transportation. First, the definition of the concept of marketing have been discussed. Since the air transportation is a service sector, the“marketing of the service”, as one of the varieties of the marketing, has been defined and its futures have been generally mentioned. Later, the subject of transportation has been touched and the development period of the air transportation as a subsector has been thorougly investigated. The situations in the regions of Europe, America, South-eastern Asia, and Middle East-Africa which constitute an important part in the air transportation, have been touched in detail and the reasons of the rapid developments and progresses in these regions have been explained. Beside, the development of the air transportation sector in Türkiye have been investigated and information has been given about the private air transportation corporations. In the second chapter, the marketing of air transportation have been viewed through different angles and the functions and activities of the air transportation have been emphasized. Furthermore, by assuming it as a product, the market analysis, market strategy and market segmentation of the air transportation have been made, and finally, the product has been thoroughly investigated through delivery, promotion, and price by fitting it to the market mix. Later, the activities of the air transportation companies iiitowards increasing their market shares have been determined and presented. The importance, and the benefits, for the corporations and their staff, of the education in the air transportation companies, as one of the activities we mentioned above to increase their market shares, have been covered in the third and last chapter.