Dış ticaret meslek eğitiminin Anadolu ticaret meslek liseleri açısından incelenmesi
An Investigation of the vocational education of foreign trade interm of the vocational high school of Anatolian commerce
  1. Tez No: 113293
  2. Yazar: ORHAN SAĞÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Anadolu Ticaret Meslek Liselerinde dış ticaret meslek eğitimi konulu bu araştırma, Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki A.T.M.L. Dış Ticaret Bölümü'nde öğrenim gören son sınıf öğrencileri ve işletmelerde çalışan mezunların gördükleri meslekî eğitim ile yaptıkları iş arasındaki uyumu değerlendirmeye yöneliktir. 16. Milli Eğitim Şurâsı'nda meslekî ve teknik eğitimin orta öğretim sistemi bütünlüğü içinde ağırlıklı olarak yeniden yapılandırılması ve şura kararlarının uygulanmasına ilişkin icra plânının 1. maddesinde“Orta öğretim, bugünkü parçalı yapıdan kurtarılarak birlik içinde çeşitliliği yansıtan, kaynak kullanımında verimliliği getiren; yeterliliğe dayalı, çok amaçlı ve demokratik bir yapılanmaya dönüştürülmeli; böylece genel ve meslekî liseler ve değişik sektörler için var olan okul türleri ve yaygın eğitim kurumlan yerine, farklı amaçlara göre düzenlenmiş program çeşitliliğine yer veren kurumsallaşmaya geçilmelidir”denilmektedir. Bu yaklaşım doğrultusunda 21.06.2001 tarih 2269 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararı ile okul türleri azaltılmış ve Anadolu Dış Ticaret Meslek Liseleri Anadolu Ticaret Meslek Liselerinin bünyesine bölüm olarak katılmıştır. 2001 - 2002 öğretim yılında 152 A.T.M.L. Dış Ticaret Bölümünde öğrenim gören öğrenci sayısı hazırlık sınıflarında 5.276, IX. sınıflarda 4926, X. sınıflarda 5.133, XI. sınıflarda 5.730 olmak üzere toplam 20.946 'dır. Toplam öğrenci mevcudunun 11.896'sı kız öğrenci, 9050'si erkek öğrencidir. Çalışmanın araştırma kısmındaki veriler; Anadolu Ticaret Meslek Lisesi bünyesine katılan 8 ildeki (Antalya, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Manisa, Mersin, Trabzon) Anadolu Dış Ticaret Meslek Lisesinde 2001 - 2002 öğretim yılında öğrenim gören lise son sınıf öğrencilerinin 188'i, bu öğrencilerin staj eğitimi gördükleri işyerlerindeki 38 usta öğretici ile 1998 - 2001 yılları arasında mezun olan 37 mezunun konuyla ilgili değerlendirmelerini içermektedir.Araştırmada elde edilen veriler, tablolar yardımı ile araştırmanın amaçları doğrultusunda yorumlanmış ve elde edilen bulgulara dayalı olarak öneriler geliştirilmiştir. Araştırma; A.T.M.L.'de yapılan dış ticaret meslek eğitiminin amaçlara uygunluğu ve dış ticaret dersleri öğretim programlarının dış ticaret eğitimindeki etkinliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research which is about Foreign Trading Vocational education at Anatolion Foreign Trading Vocational Lises is made to evaluate the accommodation between Vocational education and performance of the students who attends to the last class at Anatolion Trading Vocational Lises' foreign trading department at sort of regions of Turkey and graduated students who work at at the firms. As to the 16th National Educational council's performance plan's 1st topic which is about restoration of Vocational and technical education in the integrity of intermediate level of the educational system and is about performing of the council's agreements on this subject intermediate level of the educational system should be saved from the segmented structure and reflect the soilness in the integrity and enhance productivity at source using based on sufficiency and should be transformed to overpurposed and democratical constructions and so it should be institutionalized that give place to variety of curriculum instead of general Lises and Vocational Lises and some kinds of schools for some sectors and common educational instituons.As to this approach, to 21.06.2001 date and 2269 numbered sentence of ministery of national education school types were reduced so Anatolion Foreign Trading Vocational Lises were added to Anatolion Trading Vocational Lises as a department. In the educational period of 2001-2002 at the 150 Anatolion Trading Vocational Lises foreign trading department all around Turkey, total number of preparation classes is 5276 total number of Lise 1 is 4926, total number of Lise 2 is 5133, total number of Lise 3 is 5730 and all o the classes'number is 20946 at total. 1 1986 of them are female and 9050 of them are male students. Data at the research part of this study include evaluations of 188 of the last class students who are being educated at Anatolion Foreign Trading Vocational Lises In the educational period of 2001-2002 at 8 region (Antalya, Gaziantep, İsparta, Istanbul, İzmir, Manisa, Mersin, Trabzon) which were added to Anatolion TradingVocational Lises as a department and 38 master teacher of this trainees and 37 graduated students who had graduated between 1998-2001. Data of the researches were interpreted as to the aims of the researches with the help of the tables as to the aim of these study and were proposed some suggestions as to the findings of these study. This study's aim is to put forward of the appropriateness of the foreign trading education to it's aims and effectiveness of foreign trading subjects at foreign trading education.