Bankacılıkta risk derecelendirmesi analizi ve bilgi kullanıcıları açısından önemi ve ortaya çıkan eğitim ihtiyacı
Analysis of risk rating in banking and it is important for information uses and requied educational attaiment
- Tez No: 113312
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde sermaye piyasalarında yaşanan gelişmelere paralel olarak bankacılık sektörü de gelişmektedir. Bankaların sermaye piyasalarında yaşanan bu gelişmelere ve globalleşmeye ayak uydurabilmesi için yeni finansman kaynaklarına ulaşması gerekmektedir. Bu çalışmada, yukarıdaki gerçeklerden hareketle risk derecelendirmesi kavramı ve uluslararası alanda faaliyet gösteren derecelendirme firmaları üzerinde durulmuştur. Bankacılıkta karşılaşılan riskler ve derecelendirme firmalarının bu risklerin analizinde kullandıkları ölçüt ve yöntemler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca bankalara getirilen zorunluluk nedeniyle, risk yönetimi ile ilgili bilgiler de çalışmaya dahil edilmiştir. Bankaların risk yönetimi organizasyonunu kuruluş aşamasında olmasından dolayı, karşılaştıkları sorunlardan yetişmiş personel eksikliği sorunu ele alınmıştır. Bankaların bu sorunu ortadan kaldırmak için hizmet içi eğitim yönetimini kullanmaları gerektiği belirtilmiştir. Buna parelel olarak hizmet içi eğitimle ilgili temel bilgiler verildikten sonra, risk yönetimi organizasyonunda görev olacak personel için, hizmet içi eğitim yönetiminin nasıl uygulanması gerektiği yönünde önerilere yer verilmiştir. Sonuç olarak yapılan araştırma ve incelemeler ışığında derecelendirme işlemin bankacılık sistemi ve Türk sermaye piyasası açısından önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today banking sector has been experiencing progresses in parallel to whole financial sector. In order for banks to adjuts to globalization and international competition, they should have access to new financing sources. In this study, risk rating concepts and worldwide rating institutions has been examined. Banking risk and methods and types of analysis that those rating institutions adopted to rate banks has also been explanied in detail. Since, all banks required to develop their own risk management methodology, study addressed the topic. In the initial stage of bank risk management organization process, the lack of qualified human resources came to out to be the major obstacles in Turkish banking sector. And this study has focused on this issue. Results of the study showed that, banks should utilize on-the-job training methods to alleviate this problem. Based on these results, the basics of on-the-job training has been articulated and then structure and implementations of training for personnel that would take part in risk management process. Finally, the importance of rating process for Turkish banking sector and financial markets has been emphasized in the light of study results.