Elitist teori açısından Mosca'nın yönetici sınıf yaklaşımının sosyolojik incelenmesi
Sociological review of Mosca's ruling class in the Elite perspective
  1. Tez No: 113318
  2. Yazar: İBRAHİM BİRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYLÜ DİKEÇLİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
11 ÖZET Klasik elitist yaklaşımı temsil eden en temel çalışmalar; Pareto'nun“Akıl ve Toplum (The Mind and Society)”, Mosca'nın“Yönetici Sınıf (The Ruling Class), ve Michels'in ”Siyasal Partiler (Political Parties)“ metinleridir. Klasik geleneğin temsilcileri, genel olarak toplumu etkileyen ”elifin varlık ve yapısını incelemişlerdir. Elitist teoriye göre toplumdaki belli başlı kararları alan bir azınlık grup sözkonusudur. Mosca'nın“Politik Sınıf kavramı, politikacıları ve onlar üzerinde etkisi olan geniş bir grubu içeren bir şekilde ortaya çıkar. Klasik elitistlere göre, bu baskın güç normal seçim dışında kazanılabilir. örneğin eski Sovyetler'deki Bolşevik İhtilali liderliği gibi. Güçleri, organizasyonları, politik kapasiteleri ve bireysel yetenekleri ile elitlerin her zaman baskın olma potansiyelleri vardır. Meisel'in ifade ettiği biçimiyle elitlere, elit olma özelliği kazandıran öğeler; grup bilinci, tutunum ve ortak amaçlar için birlikte hareket etme arzusudur. Bu geleneğin temsilcilerinden Mosca, geliştirdiği ”kurumsal yaklaşımla tanınır.“Yeni Makyevelistler”olarak anılan harekete dahil edilen Mosca, tarihsel gelişmenin sadece maddi bağlamda olmayıp, aynı zamanda deneyim ve düşüncelere dayalı entellektüel faktörleri de hesaba katmıştır. Mosca'nın teorsinde,“azınlığın organizasyon kapasitesi”kilit konumdadır. Azınlık, azınlık olmanın avantajını kullanır. Küçük bir grup büyük bir gruptandan daha iyi organizedir, içsel iletişim kanalları daha hızlı işler. Çoğunluk egemen görünse de azınlık daha güçlüdür ve işleri idare edip yönetenler azınlıklardır. Mosca'ya göre, elit sınıfın nüvesini parlamentoyu da kontrol eden parti yöneticileri oluşturur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The classical studies of elitist approach are Pareto's“The Mind and Society”, Mosca's“The Ruling Class, and Michels's Political Parties. The represantatives of classical approach have studied the existence and nature of the elite which dominates the society. According to elitist theory; there exists a minority which takes the major decisions in the society. Mosca's ”Political Class“ concept includes a wider group who influence govermental decisions as well as politicians. In classical elite thesis, the minority can gain a dominant position by means different from general election. For instance Bolshevik Revolution in the former Soviet Union. Because of their power their organizations, their political skills or their personal qualities numbers of the elite has always potentially capable of preserving their domination. Meisel says that the necessary features of an elite are group consciousness, coherence and conspiracy. In his theory ”the capacity of minority's for organizations“ is in a key position. Minority uses its advantages of being a minority. A small group is more organized than a large group. The internal communication is much easier. Despite the superiority of majority over minority, the minority is stronger because of the unorganized majority is merely a large aggregation of individuals without a common purpose. Mosca, argues the core of elite is ”the party bosses" who also control the parliament.