Bir siyasal rejim ve demokrasi uygulaması olarak: Vesayetçi demokrasi
As a political regime and democracy practice:Tutelary democracy
- Tez No: 279482
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KAVRUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Bu çalışmada vesayetçi demokrasi olarak nitelendirilen demokrasi uygulamasının bir siyasal rejim olarak ne tür özellikler taşıdığı araştırılmaktadır. Demokrasinin yönetim modelleri içerisindeki en çok tercih edilen olmasının etkisiyle ortaya çıkan, çok farklı demokrasi uygulamaları bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan vesayetçi demokrasi, gerçek demokrasinin bazı kurum ve kuralları bulunsa dahi, demokrasinin seçkinci organ ve kişiler elinde vesayete tabi tutulması ve bunların demokratik kararların alınmasında etkili olması şeklinde değerlendirilmektedir. Vesayetçi demokrasi, otoriter ve baskıcı bir demokrasi türü olarak demokrasinin eksik ve yetersiz bir uygulamasıdır. Bu nedenle yarı-demokrasiler arasında bulunmaktadır.Bu tez çalışması, vesayetçi demokrasi uygulamasının nasıl bir demokrasiye olanak verdiğini, demokrasinin hangi özeliklerini ortaya çıkarıp ne tür özeliklerini geri plana ittiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Tez çalışması üç bölüm şeklinde tasarlanmıştır. Birinci bölümde çalışmanın önemli kavramları olan ?demokrasi? ve ?vesayet?in teorik ve kavramsal çevresinin ortaya konularak, birleşiminden ortaya çıkan ?vesayetçi demokrasi? kavramının detaylı açıklaması yapılmaktadır.Tezin ikinci bölümünde ?vesayetçi demokrasi?nin özellikleri kuramlaştırılmak için ayrı başlıklar halinde incelenmektedir. Bunun için tüm demokrasi kuramlarında dikkate alınan bazı kavramlarla ?vesayetçi demokrasi? anlayışının ilişkisi araştırılmaktadır. Vesayetçi demokrasi ile ilişkisi araştırılan kavramlar arasında milli egemenlik, cumhuriyet, çoğulculuk, sivil toplum, yönetim kültürü, bürokrasi, parti içi demokrasi, militan demokrasi gibi kavramlar yer almaktadır. Bu kavramların vesayetçi demokraside nasıl bir uygulama alanı bulduğu ve nasıl değerlendirildiği incelenmektedir.Tezin üçüncü bölümünde, vesayetçi demokrasinin ortaya konulan özellikleri Türkiye'deki uygulamaları bağlamında ele alınmaktadır. Özellikle Türk devlet geleneği, Türk sivil toplum hayatı ve Türk siyasal kültürleri açısından Türkiye'deki vesayetçi demokrasinin kendisine ait özellik ve farklılıkları ortaya konulmaktadır. Türkiye'deki vesayet organlarının demokrasi uygulamasındaki etkinlikleri araştırılmaktadır. Bürokrasinin Türkiye'deki siyasal etkinliğine özellikle yer verilerek, tarihsel süreçte bürokratik organlarla ilgili dönemsel incelemeler yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, A democracy attempt in political regimes as tutelary democracy has been investigated what types of features carried by. There are many different applications of democracy in management models with the effect of being the most preferred. As one of the application of democracy in tutelary democracy, democracy can be subject to guardianship in the hands of elitist people even if some institutions and rules of real democracy. As the type of democracy, tutelary democracy is an inadequate application of democracy with authoritarian and oppressive. Therefore this type of democracy is among semi-democraciesThis study aims to determine tutelary democracy properties, the relationship between real democracy and defiencies of tutelary democracy. This thesis is designed in the form of three chapters. In the first chapter of study, ?democracy? and ?tutelage? concepts have been elaborated within theoretical and practical framework in a broader perspective. The interaction of these concepts is described in a detail research.In the second chapter, tutelary democracy is compared with some concepts in a separate topics. These topics are; national sovereignty, republicanism, pluralism, civic society, management culture, bureaucracy, intra-party democracy etc. In order to understand the true democracy, that topics are really important to democracy approach. The relationship between these concepts and tutelary democracy is the most crucial part of this study.In the third chapter of this study, it discussed tutelary democracy?s specifications laid down in the context of applications in Turkey. Especially in terms of Turkish tradition of state, Turkish civil society life and Turkish political culture. It has been revealed properties of tutelary democracy in Turkey. Also in this chapter it has been investigated the effectiveness of the guardianship groups in Turkey for democracy. And it is reviewed bureaucracy?s political activity in Turkey in a historical process.