Elitizm örneği olarak kadro hareketi
- Tez No: 159295
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
107 ÖZET Bu çalışmada amacımız, kadro ideolojisini, elit teorilerinin genel özelliklerinden hareketle değerlendirmektir. Bu amaca ulaşmak için öncelikle elit teorilerini incelemek gerekir. Elitizm, eski Yunan'dan bugüne düşünce akımlarını az ya da çok etkilemiştir. Ancak elitizmi sistemli bir teori haline getiren düşünürler, Mosca ve Pareto olmuştur. Bu düşünürler, evrensel bir elitizm teorisi oluşturmuşlardır. Michels, elitizmi, siyasi partiler üzerine yaptığı çalışmaların sonuçlarından hareketle evrenselleştirmiştir. Mosca, Pareto ve Michels genel bir elitizm teorisi oluşturdukları için, klasik elitist düşünürler olarak isimlendirilmişlerdir. Weber, modern devlete ilişkin çözümlemelerinde elitist sonuçlara ulaşmıştır. Schumpeter, elitizmi, demokrasinin uygulanması sorunu bağlamında değerlendirmiştir. Günümüz açısından önemli bir çalışma da Mılls'in ABD üzerine yaptığı çalışmada ortaya koyduğu elitist çıkarımlarda belirginleşen iktidar grubunu tasvire yönelik İktidar Seçkinleri kitabıdır. Klasik elitizmin dışında, ele aldığımız bu diğer düşünürler, elitizmin sosyal bilimlerdeki analiz çerçevesini genişletmişlerdir. Kadro ideolojisi de, elitizmin bu genişleyen çerçevesinde yer almaktadır. Kadrocuları, anlamak ve değerlendirebilmek için, Türk aydını geleneği de incelenmelidir. Türk aydını olarak nitelendirebileceğimiz, toplum ve siyasete dair düşünen ve yazan insanlar grubu, modernleşme süreciyle koşut olarak biçimlenmiştir. Tanzimat döneminde ilk nüvelerini gördüğümüz Türk aydını, yabancı dil bilen, devlet görevlerinde bulunan kişilerden oluşmaktadır. Osmanlıdan klasik döneminden kalan, yöneten yönetilen ayrımında aydın, yöneten kesim içinde yer almıştır. Osmanlı döneminde siyaset dar bir çerçevede yürütüldüğü için aydın, bu siyasetin bir parçası olmuş; bunun yansıması olarak teoriden çok eyleme yönelmiştir. Ayrıca bu durum felsefi açıdan zayıflığa, yüzeyselliğe yol açmıştır. Kadro dönemi siyaset alanında başat eğilim, CHF içinde üst yönetimi oluşturan siyasi elitin güçlenmesidir. Ayrıca dünya ekonomik buhranı, devletçi108 uygulamaları beraberinde getirmiş, Avrupada yükselen totaliter eğilimli rejimlere öykünme sonucu totaliter eğilimli devlet tasarrufları artmıştır. Bu siyasi konjonktür, kadroculara, devletçi ve totaliter eğilimli ideolojilerini savunabilmeleri için uygun bir ortam sağlamıştır. Kadro ideolojisi incelendiğinde, devletçilik görüşünün en çok üzerinde durulan tez olduğu görülür. Devletçilik kadrocular için sadece bir ekonomi politikası değil, bütün bir sistemin ismidir. Kadro, kendi ideolojisini bu minvalde tanımlamaya çalışmıştır. Devletçilik anlayışının bir uzantısı olarak devlete, toplumun üzerinde bir konum atfetmişlerdir. Millet anlayışları, resmi çevrelerin millet anlayışı ile önemli ölçüde benzerdir. Kadrocularda sınıfsız, tezatsız bir toplum kurma emeline sahiptir. Ancak kadrocular, mevcut toplumda kapitalist dönem öncesine dair bir sınıflaşmanın olduğunu ileri sürmüşlerdir. Kadro ideolojisinin elitist niteliği, en çok,“kadro”nun tanımlanmasında açığa çıkmaktadır. Kadro bir milli rehberlik formudur. Bu anlayış çerçevesinde,“kadro”cahil, bilinçsiz bir kitle üzerinde yükselmektedir. Kadro, kendisini, diğer aydınların uyması gereken kuralları belirleyen bir konumda görmektedir. Kadro siyasi iktidar ile eklemlenmeyi veya en azından siyasi iktidarı etkileyebilmeyi amaç edinmiştir. Siyasi iktidarda, parti içindeki görevlerle sivrilen siyasi elit, Kadro'nun bu amacından rahatsız olmuş ve kadro dergisinin kapanmasında etkili olmuştur. Kadro, odağında elitin olduğu, siyasi alanda otoriter hatta totaliter bir anlayışı savunması, demokrasi ve özgürlükleri ikinci planda gören eğilimi ile, özellikle kendisini sol olarak nitelendiren aydın kesiminin içinde önemli bir etki yapmış, tezleri bu gruplar içinde günümüze dek tartışılmaya devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
109 ABSTRACT In this study my aim is to evaluate the Kadro Ideology with a commencement point from the general properties of elite theories. In order to achieve this aim elite theories are to be examined. Elitism, from Ancient Greece to our day, has effected the idea movements. But Mosca and Pareto are the intellectuals who made elitism a systematical theory. These intellectuals embodied a universal elitism theory. Michels universalised elitism with a starting point from the results of his studies on political parties. Mosca, Pareto and Michels are called as classic elitist intellectuals for ambodying a general elitism theory. Weber got elitist results in hid analyses about modern state. Schumpeter evaluated elitism in sense of application pnblem of democracy. Another important work for our day is Mills'“Power Elite”, a work inclinated to depict government group which is clearified in elitist infrences he reached in hid work on USA. These other intellectuals, whom we consider as to be out of th boundries of classic elitism, enhanced analyse frames of elitism in social sciences. Kadro ideology takes place in this enhanced frame of elitism. In order to understand and evaluate members of the Kadro Turkish intellectual tradition is to be examined. Those who thinks and writes about society and politics, whom we can qualify as Turkish intellectuals, are formed parallel with modernization progress. Turkish intellectuals whose early nucleuses are seen in reform times of Ottoman(tanzimat) were formed from those who knew foreign language and worked for the state. In the distinction of government and governed which remained from the classic Ottoman times, the intellectuals were in the government section. As politics in Ottoman time was performed in a narrow frame the intellectuals became a part of this polilitcs and as a reflection of this inclined towards action rather than theory. Also this situation led to a weakness and superficialness for the philosophical point. In Kadro period political area the dominant tendency was the strengthening of political elite who formed the top administrationof CHF. Besides, world economic depression caused etatist practices and as a result of imitating the rising110 totalitarian tendenced regimes in Europe, totalitarian tendenced state dispositions increased. This political situation provided a suitable atmosphere for members of the Kadro to defence their etatist and totalitarian tendenced idealogies. When Kadro idealogy is examined, it is seen that the view of etatism is the most concerned thesis. For“Kadro”, etatism is not only a politics of economy but also the name of a whole system. Kadro tried to define its idealogy in this way. As an extension of etatism, they attributed to state a site above the society. Their perception of nation has important similarities with the official nation perception.“Kadro”have the aim of having a classless, oppositionless society, too. But they, claim that there is a classification in present sociey related to precapitalist period. The elitist property of Kadro idealogy is mostly revealed in the defination of“kadro”. Kadro is a national guidence form. In this frame of perception, Kadro rises upon an uneducated, unconscious mass. Kadro puts itself in a position which defines the rules that other intellectuals should obey. Kadro has the aim to be joint with the political government or at least to be able to effect the political government. In political government the political elite, who became pointed with the mission he'd got in party, was disturbed with this aim of Kadro and had an effective role to close the magazine of Kadro. Kadro, with elite in its focus, its defence of an authoritarian even a totaltarian perception, and its tendency which puts the democracy and liberties to the second plan, has been having an important effect on intellectuals who qualifies themselves as left and their thesis has been argued in this group till our day.