Anadolu kültür tarihine yönelik animasyon denemesi
An Animation trial oriented to cultural history of Anatolia
- Tez No: 113328
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İNCİLAY YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmanın 1. Bölümünde animasyon teknikleri hakkında ayrıntılı açıklama sunulmuş, animasyon teknolojisi ve yeni yaklaşımlar üzerinde durulmuştur. Geleneksel animasyon teknikleri yanı sıra bilgisayar ortamında yürütülen animasyon çalışmalarının hangi uygulama programlarıyla ve nasıl üretildiğine açıklamalar getirilmiştir. 2. Bölümünde Sanat Eseri Çalışması Raporu'nun asıl konusu olan Anadolu kültür tarihine giriş yapılmış ve Anadolu'nun Dünya kültüründeki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda M.Ö. 500'lü yıllarda Anadolu'da yaşayan ve Dünya kültürüne mal olmuş uygarlıklardan, yaşam tarzları, yönetim ve sanat anlayışları gibi konularda açıklamalara yer verilmiştir. 3. Bölümde animasyon denemesi ele alınmıştır. Uygulanan çalışmanın aşamaları ve karşılaşılan sorunlar işlenmiştir. Sonuç olarak bu zenginliğin tanıtılması ve geleceğe aktarılması için yerel içerikli konuların seçilmesi hem ulusal bir sorumluluk gerektirmekte, hem de özgün olmak bakımından önemli yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In the first Part of this study, a detailed explanation about animation techniques is presented, and animation technology as well as new approaches are dealt with. Besides traditional animation techniques, elucidation is achieved also regarding how and by using which application programmes the animation works conducted in computer environment are created. In the second Part, the cultural history of Anatolia, which is the main subject of the Report for the Study of Work of Art, is introduced and Anatolia's role and significance in the world culture is emphasised. In this context, the manner of life, administration and the understanding of art of the civilisations which lived in Anatolia in the years of 500s B.C and which left their marks on the world culture are dealt with. In the third Part, animation application is illustrated. The phases of the work and the problems faced are treated. In conclusion, for the promotion of this richness and its convey to the future generations, the selection of subjects with local content is both a national responsibility and also very essential for being original.