Sosyal Sigortalar Kurumu'nun mali yapısı ve 4447 sayılı yasayla getirilen düzenlemelerin mali yapıya etkileri
The Financial structure of the social insurance institution and the effects of the reforms set by the 4447 act on the financial structure
- Tez No: 113327
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMİDDİN BAĞDADİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
11 ÖZET Bağımlı çalışanların sosyal güvenliğini sağlamak amacıyla 1946 yılında 4792 sayılı yasa ile kurulan İşçi Sigortaları Kurumu Genel Müdürlüğü'nün adı, 1964 yılında 506 sayılı yasa ile, Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü olarak değiştirilmiştir. SSK, 4 Ekim 2000 tarihinde yürürlüğe giren 616 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı olarak idari bakımdan yeniden yapılandırılmıştır. Sosyal Sigortalar Kurumu; iş kazalarıyla meslek hastalıkları, hastalık, analık, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kollarında hizmet vermektedir. Sosyal Sigortalar Kurumu; 81 sigorta il müdürlüğü, 19 sigorta müdürlüğü, 9 sigorta ödeme bürosu, 148 hastane, 1 huzurevi, 205 dispanser, 220 sağlık istasyonu ve 67.763 personel ile Türkiye nüfusunun %48,16'sına sağlık ve sigorta hizmeti sunan, 2002 yılı bütçesi 13,3 Katrilyon TL öngörülen dev bir Kurumdur. SSK'nın mali yapısında 1960'lı yıllarda başlayan kötü gidişle ilgili, yerli ve yabancı uzmanların uyanlarına rağmen, hemen hiçbir tedbir alınmamış ve sonunda; genç yaşta emeklilik, fonların verimli alanlarda kullanılmaması, kayıt dışı istihdam, sık sık çıkarılan borçlanma yasaları, alacakların tahsil edilememesi, idari ve mali özerkliğinin yok edilmesi, prim karşılığı olmayan sosyal yardım zammı ödemeleri, yanlış yönetim gibi sebeplerle, SSK bütçesi 1992 yılından itibaren açık vermeye başlamıştır. Ülkemizde bir kara delik haline gelen sosyal güvenlik kurumlan açıklarının kapatılması konusunda, önemli yapısal düzenlemeler içeren 4447 sayılı yasa 08.09.1999 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu yasa ile; yaşlılık aylığı bağlanmasında kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş sınırının getirilmesi, aylık bağlama sisteminin değiştirilmesi, kayıt dışı istihdamı engelleyecek tedbirlerin alınması, hastalık sigortasından yararlanabilmek için 120 gün staj süresinin getirilmesi, bazı sigorta kolları prim oranlarının yeniden düzenlenmesi gibi önemli yenilikler getirilmiştir.iii 4447 sayılı yasanın Sosyal Sigortalar Kurumu'nun mali yapısına olumlu etkisi, emeklilikte kademeli geçiş süresi sebebiyle, henüz gerçek anlamda kendini göstermemiştir. Bu önemli kıstasa rağmen, yaptığımız araştırmada, söz konusu yasa ile getirilen diğer düzenlemelerin SSK'nın mali yapısına, dolayısıyla Türkiye ekonomisine katkısının önemli boyutlarda olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The General Directorate of Worker's Insurance Institution was established in 1946 by the Act Num: 4792 to ensure employees' social security. Its name was changed as to the General Directorate of Social Insurance Institution (SII) in 1964 by the Social Insurance the Act Num: 506. Its administrative structure has been reorganised as the Presidency of Social Insurance Institution by the Decree Num: 616, which came into force on the 4th October, 2000. The Social Insurance Institution covers certain risks such as work accidents and occupational diseases, sickness and maternity, old age, invalidity and death. It provides insurance coverage and health care services by the 81 local insurance branches in provinces, 9 payment bureaus for insurance premiums, 148 hospitals, 1 rest home, 205 dispensaries, 220 health stations and 67.763 staff with a budget foreseen in 2002 as 13,3 quadrillion TL. Despite the Turkish and foreign expersts' warnings, no measures have been taken to prevent the deterioration of the financial structure of the institution, which began in late 1960s, and the budget has started to give deficit from 1992 onwards owing to the mismanagement, inefficient use of funds, unregistered employment, early retirement, the Acts of Debt, difficulties in collecting premiums, weak administrative and financial autonomy. In order to make a major alteration to existing financial problems of the social security institutions, with its important structural arrangements, the Act Num: 4447 came into force on the 8th September, 1999. Initiating vital reforms, among others, this Act: - introduced a minimum retirement age of 58 for females and 60 for men, - provided measures to prevent unregistered employment, - changed the system of old-age monthly payment,- envisaged a record of 120 days of contribution in order to benefit from health care services, - redesigned the rates of premiums in some schemes of insurance. Although the positive effects of the 1999 reforms on the financial structure of the institution can not be precisely measured at this stage, as it allowes a gradual transition period of retirement for female and male workers, our survey has laid strong evidence to support the conception that the Act has substantially contributed to the financial recovery of the the Social Insurance Institution as well as to the country's economy.