Kırsal kesimden kente gelen ailelerin kentlileşme süreçleri ve sorunları
  1. Tez No: 11333
  2. Yazar: FERAMUZ AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
200 QZET Kırsal kesimden kente gelen gecekondu ailelerinin kentlileşme süreçleri ve sorunları adındaki bu çalışma, Sivas'ın Yeşilyurt (Çevre Yolu Arkası) ile Emek (Tuzlu- göl) mahallelerinde yapılmıştır. Çalışma "beş bölümden meydana gelmiştir. Sorunun çevçevesinin çizilerek, tanımının yapıldığı birinci bölümde, soruna kuramsal olarak yaklaşımda bulunulmuştur. İkinci bölüm, araştırmanın yöntemine ilişkin genel bilgileri içermiştir. Araştırmanın amaçları, önemi, sınırlılıkları ve uygulanışı hakkındaki bilgiler bu bölümde verilmiştir. Sivas ili hakkında genel bilgiler ile örnekleme giren mahallelere ilişkin genel bilgilerin yeraldığı bölüm üçüncü bölüm olmuştur. Dördüncü bölümde örnekleme giren hane halkı reislerine uygulanan anket sonucu elde edilen bulgular ile bunların yorumlanması yer almıştır. Beşinci ve son bölümde ise bulgular ve sonuç ile türkçe ve ingilizce birer özet verilmiştir. Anket- uygulaması, 35 tanesi bayan, 145 tanesi er kek olmak Üzere toplam 180 hane halkı reisine yapılmıştır. Anketi yanıtlayan hane halkı reislerinden çoğunluğunun köy doğumlu olduğu ve çeşitli yıllar arasında kente göçettiği anlaşılmıştır. Hane halkı reislerinden201 yarısı göç kararını hiç kimseye danışmadan kendileri vermiştir, yarısı da kırsal kesimden kente göçederken birilerinden yardım aldıklarını belirtmişlerdir. Hane halkı reislerinden çoğunluğu daha iyi bir gelecek, çocuk okutmak ve iş olanakları ile kente göç- etmişlerdir. İmar ve iskanın kolay olması gibi nedenlerle de oturdukları mahalleyi tercih etmişlerdir. Ailelerin oturdukları evlerin altyapı olanakları tam olmamakla birlikte, oldukça kötü değildir. Eviçi aletlerinden bir çoğu bu konutlarda bulunabilmektedir. Hane halkı reislerinin çoğunun düzenli işi yok tur. Meslek olarak, çoğunluğu işçi ve memur sınıfında- Gelir düzeyleri ortanın altında veya ona yakındır. Aileler, bir sağlık sorunuyla karşılaştıkların da büyük oranda doktor ya da sağlık kuruluşuna başvur maktadırlar, ancak içlerinde kırıkçı-çıkıkçı türünden yerlere de başvuranlar bulunmaktadır. Özet olarak, gecekondu mahallelerinde oturan ailelerin bütünleşme ve uyum açısından toplumsal ilişkileri zayıf, kentsel ilişkilere ve örgütlere katılım düzeyleri düşük, kentte kalış süreleri ise görece kısa bulunmuştur. Bu bağlamda, göç veren kırsal kesimler ile gece kondu semtlerinde yapılacak araştırmalara göre düzenlenecek bir kentleşme politikası içerisinde, göç ve kent-le bütünleşme konusunda duyarlı davranmaktadırlar. Ancak, ilgili kurum ve kuruluşlar da bu olumlu yönelimleri desteklemelidirler. Ayrıca, kırsal kesimden kente gelen ailelerin kentle bütünleşmelerini engelleyen engeller ortadan kaldırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
203 SUMMARY The aim of this study is to examine urban process that those migrated from rural areas to city and live in gecekondus and factors that effect this problem This study was applied to heads of house people who live at Yeşilyurt (back of high way) and Emek-tuzlugb'l gecekondu distinct s in Sivas As we accept in general, this study consists of two parts. In first part, It is theorectical part. Here the problem is explained in detail and arised. In second part, test results are commented and the solace of answers which heads of house people give in sampling- field is held. Gecekondu families has dichotomous life style. There is countryside relations on one tip an on the other tip there are urban relations an urban life style. They are neither truly assimilated into urban life style in Sivas nor able to continue to live as they had done in the rural areas. This study can be summarised as follows: Mostef the heads of house people who was applied test is low level in society. And their education level is also low but education level in young generation is arising. In spite of the families have lots of children type of family is naicleus family. The heads of house people spent most of their lives in the countryside. Most of204 them have only been in Sivas for ten- twenty years. They also most in marginal works. They continue their relations with rural areas.