Kentleşmenin çocuk suçluluğuna etkisi ve bir çözüm önerisi denemesi
The effect of urbanization on child criminals and a proposal to it
- Tez No: 218827
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP GÜNAY İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kentleşme; toplumsal, ekonomik ve siyasal boyutları bünyesinde bulunduran bir değişim sürecidir. Türkiye dünyanın en hızlı kentleşen ülkelerinden biridir. Sanayileşme ve ekonomik gelişmeyle desteklenmeyen ve daha çok göç hareketlerine dayanan kentleşme; hızlı, çarpık aşırı olarak kendini göstermiştir. Türkiye'deki bu kentleşme süreci kentlerin ve kentli nüfusun büyük sorunlarla karşı karşıya gelmesinin en büyük sebebidir. Gecekondulaşma, kentsel hizmetlerin yetersizliği, işsizlik gibi birçok sorunu beraberinde getirmiştir.Kırsal kesimden kentlere göç olayı ve sonucunda ortaya çıkan sorunlar, kuşakları etkileyerek suç potansiyelini de beraberinde getirmiştir.Bu suçlardan belki de en önemlisi çocuk suçluluğudur.Kentleşmeyle sosyal yapı değişime uğramış, kente gelen çocuklarda, kentli akranlarına özenme, onlar gibi rahat bir hayat sürmeyi istemelerine neden olmuştur.Fakat, kentlerde aradıkları, hayalini kurdukları ekonomik imkanlara sahip olamayan aileler çocuklarına arzu ettikleri ve hayalini kurdukları yaşamı verememişler, bu durum da beklentilerine ulaşamayan çocukların yasal olmayan yollara başvurmalarına neden olmuşlardır.Kentlerin, aşırı kalabalık oluşu, sosyal ilişkilerin azalması, sosyal kontrol mekanizmasının zayıflaması, suç işlemeye uygun ortamlar yaratmış ve çocuk suçluluğunun artmasına ve kentlerde suç işleme potansiyelinin artmasına zemin hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
Urbanization is a process of change which encompasses societal, economic and political aspects. Turkey is one of the fastest countries undergoing the urbanization process. This urbanization is more commonly based on migration trends rather than being supported by industrialization and economic development and this is evident in the speed, disorganized and concentrated manner in which it is occurring. The urbanization process in Turkey is one of the major reasons why urban cities and populations are facing their biggest problems: the growth of slum areas, insufficiency municipal services, unemployment are only a few of the problems that has accompanied urbanization.The issue of migration from the rural areas to the urban areas and the problems that follow brings with it the potential to commit crime, affecting generations to come. Perhaps the most important crime among these is crimes committed by children. Urbanization has changed the social structure; children migrating to the urban areas have a desire to like or live comfortably as their urban pers. However, migrant families have not been able to provide the comfortable life they desired for their children due to the economic conditions not meeting their expectations, leaving their children to resort to illegal activities.High density population, diminished social relations, weakening of social control mechanisms in urban cities have created opportunities for increased incidences of crime and an increased rate of crime amongst children and have laid the foundations for the rate of crime to increase in the big cities.