Viyolonselde vibrato ve arşe teknikleri
Vibrato and bow technics in cello
- Tez No: 113336
- Danışmanlar: PROF. DOĞAN CANGAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı, viyolonselde vibrato ve arşe tekniklerini incelemektir. Buna göre, 1. Bölüm'de vibrato teknikleri, 2. Bölümde ise arşe teknikleri incelenmektedir. 1. Bölüm'de yer alan vibrato teknikleri iki ana başlık aranda ele alınmıştır: Teknik inceleme ve estetik inceleme. 2. Bölüm'de yer alan arşe teknikleri son derece karmaşık bir konu olduğu için, konuya daha fazla açıklık getirmek için arşe hareketleri iki kategoriye göre gruplandınlmışur: Arşenin tellerden ayrılmadığı destekli arşe hareketleri ve arşenin tellerden ayrıldığı, atılan ve zıplayan arşe hareketleri.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This study analyzes the“vibrato”and bow technics in cello. Accordingly, Section 1 focuses on“vibrato”technics whereas Section 2 elaborates on the bow technics. The“vibrato”technics studied under Section 1 have been analysed under two main titles: Technical analysis and aesthetical analysis. Since the bow technics studied under Section 2 are of a rather complicated nature, the bow movements have been analysed in two categories so as to provide clarity on the issue: Supported strokes where the bow remains in contact with the strings and the“sautille”strokes where the bow loses contact with the strings.