Sosyal demokrasinin dönüşümü ve küreselleşme: Almanya örneği
The Transformation of social democracy and globalization: Case of Germany
  1. Tez No: 113335
  2. Yazar: SAİM ŞALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Sosyal demokrasinin tarihsel-toplumsal kökenleri insanlık tarihi açısından bir dönüm noktası olan sanayi kapitalizminin ortaya çıktığı bir döneme uzanmaktadır. Sosyal demokrasinin oluşumu ve evrimi ise, teori- praksis arasındaki gerilimin yarattığı bir diyalektik sürece karşılık gelmektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde Alman sosyal demokrasisinin ideolojik kaynakları ve dönüşümünün somut bir şekilde izlenebildiği parti programları incelenmiştir. Sosyal demokrasi, toplumda meydana gelen değişmelerden etkilenerek ve toplumsal talepleri karşılayabilmek için kendisini yenilemiştir. İkinci bölümde Alman sosyal demokrasisinin yaşadığı krizin en önemli sebebi olan küreselleşme sürecinin yanında risk toplumu, bireyselleşme ve siyasal alanın daralması gibi konular da ele alınmıştır. Doğu Bloğu'nun çöküşünden sonra belirginleşen küreselleşme ve onun temel dinamiği olan serbest piyasa iktisadı, dünya ölçeğinde şebekeleşerek sosyal demokrasinin geleneksel politikalarını etkisizleşmiştir. Bu süreci modernleşmenin başka bir aşaması olarak da okuyan sosyal demokrasi, Üçüncü Yol ve Yeni Orta yaklaşımlarını (/ideolojik duruşlarını) geliştirmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Alman sosyal demokrasisinin küreselleşmeye cevap verebilmek için geliştirdiği yaklaşım olan Yeni Orta'nın siyasal ve düşünsel öncülleri incelenmiştir. Bunun yanında Alman sosyal demokrasisinin küreselleşme sürecinde meydana gelen gelişmeleri nasıl yorumladığı ve bu gelişmelere hangi söylem ve siyasetlerle cevap verdiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Alman sosyal demokrasisi, siyasallığın ve Keynesçi refah devletinin küreselleşmeyle birlikte eski konumunun sarsılması sonucunda, hızlı ve yoğun gelişmelerin yarattığı değişikliklere karşılık verebilmek için siyasallığın ve refah devletinin dönüşerek modernleşmesi gerektiğini savunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The historical and social roots of social democracy extends to a period where industrial capitalism emerged - in fact it was considered to be a turning point in human history. The genesis and devolution of social democracy recalls the dialectic process arising from the tension between theory-praxis. In the first part of this thesis, the ideological sources of German social democracy and the party programmes, in which the sharp transformation can be depicted, are carefully analysed. Social democracy, has been clearly affected by changes within the society and has renewed itself in order to meet the demands of the society. The second part deals with the globalization process, which is in fact the most important crisis that German social democracy has had to go through, and besides, risk society, individualization and the restriction of politcal field are some of the main issues that this study has taken into consideration. Globalization and its fundamental basis free market economy, which gained impetus after the fall of the Eastern Block, by growing world-wide has activated the traditional policies of social democracy. By choosing to interpret this process as a different phase of modernization, social democracy developed Third Way and New Middle (Neue Mitte) tendencies (/ideological stands). The final part analyses the political and philosphical ideas of New Middle - being an attitude developed by German social democracy in order to respond to globalization. Furthermore, the study draws attention to how German social democracy views the developments within the process globalization and puts forth the methods of discourse and politics used by German social democracy in order to meet the demands of the current development. Since the former state of the political and Keynesian welfare state is shaken by globalization, German social democracy in order to fully respond to the changes caused by the rapid and intensive developments and to solve the problems, considers that its necessary to modernize the political and welfare state.