Pyotr Ilyich Tchaikovsky'nin Op.62 Pezzo Caprıccıoso adlı eserinin teknik ve müzikal açıdan incelenmesi
Technical and musical analysis of Pyotr Ilyich Tchaikovsky's Op.62 Pezzo Capriccioso
- Tez No: 879258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELA CAN DÖKMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, Pyotr Ilyich Tchaikovsky'nin“Op.62 Pezzo Capriccioso”eserinin müzikal ve teknik analizini kapsamlı bir şekilde sunmaktadır. Bu eser üç ana bölmeden oluşmaktadır. Tchaikovsky'nin bestecilik yeteneğinin farklı yönlerini yansıtmaktadır. İlk bölme, bestecinin melodik zenginliğini ve armonik inceliklerini sergileyerek, eserin duygusal derinliğine dikkat çeker. İkinci bölme, Tchaikovsky'nin Batı müzik tekniklerini ve Rus halk müziği unsurlarını nasıl ustaca harmanladığını gösterir, bu da onun teknik becerisini ve duygusal ifade gücünü ortaya koyar. Son bölme ise, eserin dramatik yapısal özellikleri ve ritmik zenginliği üzerinde durur, bestecinin dinamik bir müzikal anlatı oluşturma kabiliyetini vurgular. Analiz sonucunda,“Op.62 Pezzo Capriccioso”nun karmaşık armonik yapısı ve iç içe geçmiş melodik hatları, müzikal analiz ve teorik çalışmalar için zengin bir kaynak sunduğu sonucuna varılmıştır. Eserin karmaşık yapısı nedeniyle, icracıların vibrato, legato ve doğru arşe kullanımı gibi tekniklerle müzikal ifadeyi ve ton kalitesini artırabilmeleri için viyolonsel teknikleri ve yorumlama konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research provides a comprehensive musical and technical analysis of Pyotr Ilyich Tchaikovsky's“Op.62 Pezzo Capriccioso.”This piece is structured into three main sections, each reflecting different aspects of Tchaikovsky's compositional skill. The first section highlights the composer's melodic richness and armonic intricacies, drawing attention to the piece's emotional depth. The second section demonstrates how Tchaikovsky masterfully blends Western musical techniques with elements of Russian folk music, showcasing his technical prowess and expressive power. The final section focuses on the dramatic structural features and rhythmic richness of the work, emphasizing the composer's ability to create a dynamic musical narrative. The analysis concludes that“Op.62 Pezzo Capriccioso,”with its complex armonic structure and interwoven melodic lines, provides a rich resource for musical analysis and theoretical studies. Due to the complex structure of the piece, recommendations on cello techniques and interpretation have been provided for performers to enhance musical expression and tonal quality through techniques such as vibrato, legato, and proper bow usage.