Biyoloji programının değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A Research over evaluation of biology curriculum
- Tez No: 113417
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; lise 1 Biyoloji programında yer alan“Canlılığın Temel Birimi-Hücre”ünitesi hedef davranışlarının ulaşılabildiği, davranışlar arasındaki örüntü ile program hakkında öğrenci, öğretmen, kitap yazarı, öğretim üyesi ve Millî Eğitim Bakanlığı müfettiş görüşleri arasında fark bulunup bulunmadığını irdelemektir. Bu araştırma 2000-2001 öğretim yılında Ankara merkez ilçelerinde bulunan genel, Anadolu ve yabancı dil ağırlıklı olmak üzere biri Müfredat Lâboratuvar Okulu olan birbirinden farklı üç tür lise içerisinden 6 okuldan ikişerli olarak oluşturulan çalışma grubu 1 (Cumhuriyet, Millî Piyango Anadolu ve Aydı nlı kevler Liseleri) ve çalışma grubu 2 (Yahya Kemal Beyatlı, Atatürk ve Keçiören Liseleri) olarak belirlenen okullarda uygulanmıştır. Konu ile ilgili lise 1 Biyoloji programında yer alan davranışları kapsayan, 20 maddeden oluşan test hazırlanmıştır. Önce testin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu test 6 okulda diploma ve Ortaöğretim Kurumlan öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonuçlarına göre denkleştirilmiş, çalışma grubu 1 ve çalışma grubu 2 olarak belirlenen toplam 168 öğrenciye; konu işlenmeden önce ön test, konu işlendikten sonra da son test olarak uygulanmıştır. Yanlılığı önlemek için gruplar ön test puanlan açısından da incelenmiş ve grupların ortalamaları arasındaki farkların manidar olup olmadığına da bakılmıştır. Davranışlar açısından ulaşılabilirlik incelenirken, testte yer alan her maddenin doğru cevaplandırma yüzdeleri (madde güçlük indeksleri) hesaplanmış ve bu indeksler davranışların ulaşılabilirlik değerleri olarak kullanılmıştır. Tam öğrenme düzeyi (0,70) ölçüt alınarak yorumlanırken; çalışma grubu V in 20 davranıştan 9' una, çalışma grubu 2'nin 2 davranışa ulaşabildiği görülmüştür. Hedef davranışlara ulaşılabilirliğin kavrama ve uygulama düzeyinden çok bilgi düzeyinde kaldığı belirlenmiştir.Davranışlar arasındaki örüntünün ortaya konulabilmesi için; uzman görüşleri alınarak hazırlanan önsel davranış örüntüsü ile çalışma grubu 1'in son test puanları dikkate alınarak hesaplanan tetrakorik korelasyon kullanılmıştır. Tetrakorik korelasyon katsayısı ile ilgili sınır değerleri bulunamadığı için çalışma grubunda (84) 0,05 manidarlık düzeyinde 0,22 Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Hedef davranışların önsel örüntüsü ile tetrakorik korelasyon sonuçları arasında önkoşulluk ilişkisi açısından farklılıkların bulunduğu görülmüştür, önkoşulluk ilişkisini kolaylaştırıcı ara davranışların programa ilave edilmesinin yerinde olacağı söylenebilir. Lise 1 Biyoloji programını değerlendiren ilgililerin programa ilişkin görüşleri arasında; öğeler açısından bakıldığında genel, işleniş, yöntem, sınıfta kullanılan araç-gereç ve ölçme değerlendirme açısından farklılıklar bulunduğu görülmüştür. Bu durumda hem Müfradat Lâboratuvar Okulu olan çalışma grubu 1 (Cumhuriyet, Milli Piyango Anadolu ve Aydınlıkevler Liseleri) hem de çalışma grubu 2 olarak belirlenen (Yahya Kemal Beyatlı. Atatürk ve Keçiören Liseleri) ortaöğretim kurumlarında programın istenilen düzeyde ulaşılabilir olduğu söylenemez.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY The purpose of this study is to search whether behavioural objectives in“Cell= The Basic Unit of Living”Unit in High School 1 Biology curriculum have been achieved and if there are any differences between the patterns among the behaviours and the opinions of students, teachers, authors of the books, teaching staff and inspectors of the Ministry Of National Education. This study has been implemented in the 2000-2001 academic year, in the schools defined as study grup I (Cumhuriyet, Millî Piyango Anadolu, Aydınlıkevler High) and study group II (Yahya Kemal Beyatlı, Atatürk, Keçiören High) established as two groups from 6 schools chosen from three different kinds of schools as general high schools, Anatolian high schools and High school with intensive foreign language teaching. These are the schools in central sub-provinces of Ankara. A test of 20 items including behavioural objectives, in High School 1 Biology curriculum has been prepared. Previously, the validity and the reliability studies of the test have been realised. After that, this test has been accredited in accordance with the results of Secondary Education institutions, Student Selection and Placing Exam and the diploma results in 6 schools. Total of 168 students defined as study group I and study group II has been given as a pre-test before the subject has been taught and, later as the post- test. To prevent biases, the groups have been examined according to pre-test L results and then the differences between the averages of the groups have been examined weather meaningful or not. While the achievement in the behaviours has been examined, the correct answering of the each item in the test has also been calculated (item difficulty indexes) and these indexes have been used as achievement values of the behaviours. When mastery learning level (0,70) is being interpreted as the criterian referenced, it is pointed out that study has achieved 9 out of 20 behaviours while study group II has only been able to achieve 2 behaviouralIV objectives. It is understood that to attain behavioural objectives depend on the knowledge level rather than comprehension or implementation level. In order to put forward the patterns between the behaviours, a priory behaviour pattern prepared by taking the views from the experts and tetra- choric co-relation calculated by taking the post test results of study group I into consideration have been used. Since tetra-choric coefficient and related limit values have not been found, 0,22 Pearson Co-relation coefficient at 0,05 obstacle level has been used in study group (84). It is seen that there are differences between the a priory pattern of a behavioural objectives and tetra-choric co-relation result in terms of pre requisite relations. So it is a good thing to add sub-behaviours facilitating these pre-requisite relations to the curriculum. There are differences between the opinions of authorities related to the curriculum in terms of general, method, materials and equipment/tools used in classes and testing & evaluation. In this case, it is not possible to say that the curriculum has achieved the desired level in the secondary education institutions defined / chosen as study group I (Cumhuriyet, Millî Piyango Anadolu, Aydınlıkevler High), which is also a Curriculum Laboratory School, and in study group II (Yahya Kemal Beyatlı, Atatürk and Keçiören High).