İktisadi teorilerde rekabet
Competition in economic theories
  1. Tez No: 113429
  2. Yazar: DERYA GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Bu çalışmada farklı düşünce okullarının rekabet anlayışları incelenmiş ve arasındaki farkın kaynağı araştırılmıştır. Her okulun rekabet anlayışı iktisadi meseleden ne anlaşıldığı ile birebir ilişkilidir. İktisadi meselede önceliğin üretime verilemesi rekabetin dinamik, değişime (mübadele) verilmesi ise statik olarak tanımlanmasını sağlamaktadır. Statik rekabet teorilerinde çeşitli iktisadi kararlar (fiyatların oluşumu, birikim, bölüşüm) veri rekabetçi yapıdan doğrudan etkilenir ve zaman içindeki değişimlere yer verilmez. Dinamik rekabet teorilerinde ise bu kararlar süreçler içinde ele alınır ve zaman içindeki değişmelere, örneğin teknolojik gelişim, bazı firmaların büyümesi ve yeni ürünlerin piyasaya sunulması gibi değişkenlerin etkisi analize dahil edilir. Tam rekabet, eksik rekabet ve piyasa yapısı gibi kavramlar statik rekabet teorilerinde yer alır. Dinamik rekabette ise rekabetin kendisi iktisadi yapının ve kuralların değişmesinde etkili olmaktadır. Statik rekabet teorilerinin ortak özelliği teknoloji düzeyini veri alması iken dinamik rekabet teorilerinin en önemli özelliği teknolojik değişimlere yer vermesidir. Bu sebepten dolayı statik rekabet teorilerinde temel problem denge, dinamik rekabet teorilerinde ise dengesizliktir. İktisadi analizler açısından rekabetin dengeleyici, yani statik yönü ön plana çıkartılmaktadır. Ancak kapitalist sistemde, girişimci maksimum kar hedeflemekte ve kendisinden bu amaca yönelik olarak teknolojik değişimler yaratması beklenmektedir. Teknolojik değişimlerin olduğu bir ortam dinamik bir ortamdır. Değişim varsa sistemde durağanlığa yer yoktur. Rekabetin iktisadi teorilerdeki rolü kapitalizmin değişen yapısı içinde incelendiğinde dinamik bir niteliğinin olduğu ortaya çıkmakta ve bu durum dengesizlik yaratan yönünün göz ardı edilemez olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study examines competition theories in various schools of thought in economics and seeks to explore the differences between them. There is a strong relationship between understanding of the economic problem and the analyses of competition adopted by these schools of thought. From this point of view, different analyses of competition can be approached from two angels, namely, the static conception of competition and the dynamic conception. In static competition theories, different economic decisions such as pricing, accumalation and distribution are determined by the structure of market and all time- related changes are excluded from the analysis. In dynamic competition theories, this decisions are made within the process of competition which emphasis on such variables as technological improvements, change in the size of firm and new products in the market. So in dynamic competition theories, competition itself changes the structure of economy and economic rules. In static competition theories, tecnological changes are taken as given whereas in dynamic theories technological change plays crucial role in the competitive process. For this reason, static competition theories takes equilibrium as its basic problematic whereas dynamic competition theories focus on disequilibrium phenomena. Even though equilibriating role of competition has been emphasized time and again in economic analysis, in market system, the basic aim of every entrepreneur is to maximize his or her profits. And this can be achieved only by technological improvements and innovations, applied in the production process in a continuous manner. When the technological improvements and innovations are related to the changing character of the capitalist system, competition gains a dynamic character that excludes stability. So the role of competition has to be analysed with in theIV framework of the changing structure of capitalist system, and of the diseqilibriating role of plays.