Türkiye'de kimlik farklılaşmasında din-mezhep etkisi ve siyasete yansıması
Religion-sect affect on ethnical identity distinction in Turkey and its reflection to politics
- Tez No: 113430
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Günümüzde global ölçekte bir kimlik ve kök arayışı süreci yaşanmaktadır. Özellikle modernleşme ile birlikte ortadan kalkacağı düşünülen etnik kimlik ve inanç kimliği söz konusu kimliklerin başında gelmektedir. Türkiye de bu süreçten önmeli ölçüde etkilenmiştir. Günümüzde, Türkiye'de yaşanan etnik ve dini kimlik arayışları, cumhuriyetle birlikte modernleşme ve ulus devlet oluşumu sürecinde inşa edilen Müslüman ve Türk kimliklerinin, modernleşme sürecine daha geç katılan Kürt ve Alevi unsurlarca sorgulanmasının bir sonucudur. Bu çalışma, Türkiye'de etnik kimlik arayışlarını, Anadolu'da etkin olduğu düşünülen din-mezhep değişkeni çerçevesinde ele alarak, siyasal yansımalarım incelemeyi hedeflemiştir. Temel alınan etnik grup Kültlerdir. Din-mezhep ile ifade edilmek istenen ise Alevi ve Sünni gruplardır. Böylece araştırma, Sünni-Kürt ve Alevi-Kürt gruplardaki dini ve etnik kimliği karşılaştırmalı olarak incelemiş ve bu kimliklerin siyasal yansımalarını belirlemeye çalışmıştır. Hareket edilen varsayım, söz konusu etnik gruplarda (Alevi-Kürt ve Sünni-Kürt) din-mezhebin önemli olduğu ve etnik kimliği önemli ölçüde etkilediği, siyasal tercihlere de bu şekilde yansıdığıdır. Bu çerçevede çalışmada öncelikle kuramsal ve kavramsal çerçeve çizilerek kimlik, etnisite, etnisite ve din, etnisite ve millitetçilik, etnisite teorileri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, söz konusu etnik grupların Türkiye'de geçirdiği tarihi süreç, etnik kimlik ve dinin etnik kimlik üzrindeki etkisi çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölüm çalışmanın metodolojisini oluştururken, dördüncü bölüm de, yapılan alan araştırmasının bulguları değerlendirilmiştir. Son bölüm, sonuç ve değerlendirme niteliğindedir. Çalışma temelde, Ankara'da yapılan bir alan araştırmasına dayanmıştır. 227 Alevi-Kürt, 217 Sünni-Kürt olmak üzere toplam 444 kişiye mülakat formu uygulanmıştır. Ayrıca katılmışız gözlem, derinlemesine mülakat, daha önce buIll konuda yapılmış araştırmalar, surveyler ve nüfus sayım sonuçlan kullanılan diğer teknikleri oluşturmuştur. Buna göre çalışmada, Sünni-Kürtler büyük ölçüde kendilerini
Özet (Çeviri)
Today there is a search for identity and origin on global scale. Especially ethnical identity and faith identity, which are suppesed to be disappeared with modernization, are the leading for aforementioned identities. Turkey has highly affected by this process. Today, ethnical and religious identity searches are the result of examining of