Seçmenlerin siyasal tutum ve davranışları: Sincan İstasyon Mehallesi örneği
The Political attitudes and behaviours of the electorate: The Sincan İstasyon District example
  1. Tez No: 113440
  2. Yazar: CEYHUN GÜVENDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Seçmenlerin Siyasal Tutum ve Davranışları: Sincan İstasyon Mahallesi Örneği" isimli bu çalışmada, Ankara metropoliten alanı içinde yer alan, bağlı bulunduğu kente göre nispeten geri kalmış, nüfus bakımından oldukça yoğun, siyasal açıdan radikal siyasi görüşlere sahip bir banliyönün merkezi olan, eski bir mahalle siyasal açıdan incelenmiştir. İstasyon Mahallesi 'ndeki seçmenlerin siyasal katılma düzeyi ile siyasal tutum ve davranışlarının tespit edilmesi, bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu amaca yönelik olarak İstasyon Mahallesi 'nden tesadüfi örneklem tekniğiyle toplam 150 kişi seçilerek yüz yüze görüşülmüştür. Örnekleme dahil olan seçmenlere 60 sorudan oluşan bir görüşme formu uygulanmıştır. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, kavramsal çerçevedir. Araştırma bulgularının yorumlanması açısından bu bölüm önem taşımaktadır. Bu bölümde, siyasal kültür ve siyasal katılma, kentleşme konulan ele alınmıştır. Ayrıca Sincan İlçesi'ne ilişkin bazı genel veriler de bu bölümde yer almaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise araştırmanın kuramsal temelleri belirtilmiştir. Bu bölümde araştırmanın evreni ve örneklemi ile literatür incelemesi kısımları bulunmaktadır. Araştırmanın son bölümünü ise alan araştırmasından elde edilen verilerin analiz ve sentezi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, called“The Political Attitudes and Behaviours of the Electorate: The Sincan İstasyon District Example”, an old district taking place within the metropolitan area of Ankara, having remained relatively in an underdeveloped state, being dense in terms of population, and being the centre of a suburb which holds radical political views is analysed from the political aspect. Finding the level of political participation of the electorate in İstasyon District and determining their political attitudes and behaviours forms the fundamental purpose of this study. Correspondingly, by using the technique of random example, that is, exemplification without any former arrangement, 150 people have been chosen and interviewed face to face. To the electors participating in this example an interview form composed of 60 questions has been given. This study is formed of three main chapters. The first chapter is within a conceptual frame. This chapter is important in the aspect that it provides interpretation for the research findings. In this chapter topics of political culture and political participation and urbanisation have been discussed. In addition, some general data related to the district of Sincan take place within this chapter. In the second chapter of the study the theoretical bases of the research have been explained. In this chapter, parts on the surroundings and example of the research and literature analyses are icluded. Finally, the analysis and synthesis of the data received from the field study forms the last chapter of the research.