Doğal afetlerin siyasi algı ve davranışlar üzerindeki etkisi: Pazarcık örneği
The ımpact of natural disasters on political perception and behavior: The Pazarcık example
- Tez No: 949624
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu tez çalışması, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen büyük depremin ardından Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde yaşanan doğal afetin, halkın siyasal algıları ve davranışları üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, yalnızca doğal afetlerin doğrudan etkilerini değil, aynı zamanda bu etkilerin toplumun siyasal tercihleri üzerindeki yansımalarını sosyo-kültürel, dini ve ideolojik faktörlerle birlikte ele alarak kapsamlı bir çerçeve sunmaktadır. Saha çalışmasından elde edilen bulgular, siyasal davranışların yalnızca hükümetin afet sürecindeki performansına dayalı olarak şekillenmediğini göstermektedir. Siyasal tercihler, bireylerin sosyoekonomik durumları, eğitim seviyeleri, dini inançları, ideolojik bağlılıkları, toplumsal değerleri ve ailevi deneyimleri gibi çok boyutlu faktörlerin etkisi altındadır. Deprem sonrasında yaşanan gecikmeler, yardım dağıtımındaki adaletsizlik algısı ve devletin yetersizliği gibi eleştiriler, halk arasında memnuniyetsizlik yaratmasına rağmen, bu durum oy verme davranışında radikal bir değişime neden olmamıştır. Saha çalışması, seçmenlerin siyasal algılarının yalnızca sosyoekonomik ve demografik faktörler ile değil; aynı zamanda dini inançlar, kader anlayışı, ideolojik bağlılıklar, propaganda yöntemleri ve siyasal iletişim araçlarıyla da şekillendiğini açıkça ortaya koymaktadır. Özellikle alt gelirli kesimlerde, siyasal olaylara yönelik değerlendirmelerin büyük ölçüde dini referanslara ve kader inancına dayandığı görülmektedir. Bu inanç yapıları, bireylerin siyasal tutum ve davranışlarına etki eden temel unsurlar arasında yer almaktadır. Çoğu seçmen, iktidar partisini“dindar, halkla iç içe, samimi”bir yapı olarak algılamakta; bu algı, muhafazakâr eğilimli partilerin dini ve milli değerleri ustalıkla kullanmaları ve bu doğrultuda geliştirdikleri propaganda stratejileriyle pekişmektedir. AKP örneğinde olduğu gibi, siyasal iktidarın dini ve milli sembolleri kullanarak toplumda“biz ve onlar”ayrımı yaratması, ideolojik olarak kendi tabanını sağlamlaştıran etkili bir stratejiye dönüşmektedir. Bu tür propaganda dili, sadece seçim dönemleriyle sınırlı kalmayıp, özellikle kriz ve afet anlarında halkın desteğini canlı tutmak adına da aktif şekilde kullanılmaktadır. Bu durum, yaşanan memnuniyetsizliklerin oy davranışına dönüşmesini engelleyen temel nedenlerden biri olarak değerlendirilebilir. Günümüzde medya ve dijital mecralar üzerinden yürütülen siyasal kampanyalar da seçmen algılarının şekillenmesinde önemli rol oynamaktadır. Ancak bu alanlarda başarılı olmak, büyük ölçüde kullanılan dilin toplumsal ve kültürel kodlarla ne derece örtüştüğüne bağlıdır. Özellikle ideolojik yönü güçlü söylemler ve halkın değer dünyasına hitap eden mesajlar, siyasal algının oluşumunda belirleyici bir konumda yer almaktadır. Araştırmada öne çıkan bir diğer önemli bulgu, Pazarcık seçmeninin“alışılmış sadakat”olarak tanımlanabilecek bir siyasal bağlılık sergilemesidir. Seçmenlerin büyük bölümü, uzun yıllardır aynı siyasal partiye oy verme eğilimindedir ve bu eğilim, travmatik olaylara rağmen değişiklik göstermemektedir. Bu durum, Michigan Ekolü' nün öne sürdüğü“parti kimliği”teorisi ile örtüşmektedir. Saha çalışması, katılımcıların çoğunluğunun kırsal kesimde yaşayan, düşük eğitim düzeyine sahip, dini değerlere ve kader inancına bağlı bireyler olduğunu göstermiştir. Alt gelir grubuna mensup bireylerin siyasal tercihlerinde“ekonomik sadakat”adı verilen bir refleksin de etkili olduğu gözlemlenmektedir. Bu grup, devletin sağladığı yardımlara bağımlı bir yaşam sürdüğünden, mevcut iktidarı eleştirseler bile bu eleştirilerini seçim sonuçlarına yansıtma eğiliminde değildir. Seçmen bilgisizliği de özellikle kırsal kesimdeki düşük eğitim düzeyinden kaynaklanmakta; bilgiye erişim olanaklarının kısıtlılığı ve geleneksel yapının etkisiyle, siyasal tercihler çoğu zaman duygusal, dini ve kaderci temellere dayanmaktadır. Pazarcık örneğinde görüldüğü üzere, doğal afet gibi sarsıcı olaylar halkın siyasal tercihlerinde kısa vadede köklü değişikliklere yol açmamaktadır. Siyasal davranışlar; uzun süreli toplumsal yapılar, kültürel değerler, inanç sistemleri ve parti kimlikleri doğrultusunda biçimlenmektedir. Bu nedenle, özellikle kırsal kesimlerde afet sonrasında seçmen davranışında ani değişimler beklemek, sosyo-politik gerçekliği yansıtmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of the major earthquake that occurred on February 6, 2023, on the political perceptions and behaviors of the people in the Pazarcık district of Kahramanmaraş. The research provides a comprehensive framework by addressing not only the direct effects of natural disasters but also their socio-cultural, religious, and ideological reflections on political preferences. Findings from the fieldwork indicate that political behavior is not solely shaped by the government's performance during the disaster process. Political preferences are influenced by multidimensional factors such as individuals' socioeconomic status, education levels, religious beliefs, ideological commitments, societal values, and family experiences. Despite public discontent over post-earthquake delays, perceived injustices in aid distribution, and criticism of government inefficiency, these issues did not lead to fundamental changes in voting behavior. The field study clearly reveals that voters' political perceptions are shaped not only by socioeconomic and demographic factors but also by religious beliefs, the concept of fate, ideological attachments, propaganda methods, and political communication tools. Especially among lower-income groups, evaluations of political events are largely based on religious references and a belief in destiny. These belief systems are among the fundamental elements influencing individuals' political attitudes and behaviors. Many voters perceive the ruling party as“pious, close to the people, and sincere.”This perception is reinforced by the skillful use of religious and national values by conservative-leaning parties and their corresponding propaganda strategies. As in the case of the AKP, the use of religious and national symbols by the political power to create a“us vs. them”dichotomy has become an effective strategy for solidifying its ideological base. This kind of propaganda language is not limited to election periods but is also actively used during crises and disasters to maintain public support. This situation can be considered one of the main reasons why dissatisfaction does not translate into changes in voting behavior. Today, political campaigns conducted through media and digital platforms also play a significant role in shaping voter perceptions. However, success in these areas largely depends on how well the language used aligns with societal and cultural codes. Particularly, ideologically charged discourses and messages that resonate with the public's value system are key determinants in the formation of political perception. Another significant finding highlighted in the research is that voters in Pazarcık exhibit a form of political loyalty that can be described as“habitual allegiance.”A large portion of the voters have consistently supported the same political party for many years, and this tendency remains unchanged despite traumatic events. This situation aligns with the“party identification”theory proposed by the Michigan School. The field study showed that most participants were individuals living in rural areas, with low levels of education, and strong adherence to religious values and belief in fate. It was also observed that a reflex referred to as“economic loyalty”influences the political preferences of individuals from low-income groups. Since this group depends on state-provided aid for their livelihoods, they are unlikely to reflect their criticisms of the government in election outcomes. Voter ignorance is particularly rooted in the low education levels in rural areas; due to limited access to information and the influence of traditional structures, political choices are often based on emotional, religious, and fatalistic foundations. As seen in the Pazarcık case, shocking events like natural disasters do not lead to significant short-term changes in public political preferences. Political behavior is shaped by long-standing social structures, cultural values, belief systems, and party identities. Therefore, expecting sudden shifts in voter behavior following disasters especially in rural areas does not reflect the socio-political reality.