Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin hazırlanması, uygulanması ve lise yöneticilerine göre sorunlar ve çözümler
The Preparation of the budget of the ministry of education its application, related problems and their solutions according to high school administrators
  1. Tez No: 113448
  2. Yazar: RAMAZAN GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ AÇIKALIN, PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Milli Eğitim Bakanlığı Bütçesinin hazırlanması, uygulanması ve lise yöneticilerine göre sorunlar ve çözümler konulu bu araştırmaya alanda yazılı kaynaklar taranarak, konu ile ilgili Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve lise yöneticileriyle görüşülerek başlanmıştır. Başvurulan yazılı ve sözlü kaynaklara göre; okul bütçelerinin hazırlanma ve kullanılmasında (uygulanmasında) sorunlar yaşandığı belirlenmiştir. Araştırmada; 1- Milli Eğitim Bakanlığı Bütçesi nasıl hazırlanmaktadır? 2- Milli Eğitim Bakanlığı Bütçesi nasıl uygulanmaktadır? 3- Liselerde bütçenin uygulanması aşamasında karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözümü hakkında okul yöneticilerinin görüşleri nelerdir? sorularına yanıtlar aranmıştır. Devlet Bütçesini hazırlayıp TBMM'ne sunarak kanunlaşmasını sağlamak Maliye Bakanlığının görevi olmakla beraber, devlet bütçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrılan payın (Milli Eğitim Bakanlığı Bütçesi) hazırlanıp Maliye Bakanlığına verilmesi görevi; 3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'un 28. maddesi hükümleri uyarınca Araştırma Planlama ve Koordinasyon Kuruluna verilmiştir. Başbakanlığın bütçe çağrısındaki ilkeler doğrultusunda ve bütçe hazırlama rehberindeki açıklamalar esas alınarak APK Kurulu bakanlık birimlerinden alacağı bilgilere göre bütçe tasarısnı hazırlayarak Maliye Bakanlığı'na gönderir. Eğitim bütçesi son şeklini Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı yetkililerinin Maliye Bakanlığı'nda yapacakları görüşmelerden soma alır. Liselerde bütçenin uygulanması aşamasında karşılaşılan sorunlar ile okul yöneticilerinin sorunların çözümü hakkındaki bilgi ve görüşlerinin saptanması için okul müdürleri ve Çankaya Malmüdürüyle görüşülmüş, bu görüşme sonuçlarına göre sorun oluşturan alanlarda 10 örnek olay yazılmıştır. Örnek olaylar; avans, bütçe uygulamasında sorumluluk üstlenme, yolluklar, demirbaş yönetimi, öğretmenataması ve çalıştırılması, öğretmenlerin özlük haklan, öğretmenlerin geçici olarak görevden uzaklaştırılmaları, okullarda boş kadrolara atama yapılması, norm kadro, ihale mevzuatı ve uygulaması ile ücretli ders görevi konularında düzenlenmiştir. Araştırmanın evreni Ankara'nın Çankaya ilçesindeki liseler olmuştur. Örneklem alınmayıp bu liselerin (34) hepsinin yöneticilerine örnek olaylar verilip, bu olaylarla ilgili olarak sorulan soruları yanıtlamaları istenmiştir. Bu yanıtlar veri olarak alınmış, doğru yanıtlarla karşılaştırılmıştır. Okul müdürlerinin örnek olaylara verdikleri yanıtlar doğru ve yanlış diye ayrılmış, doğru yanıtların sayı ve yüzdeleri alınmıştır. Yüzdeler 95-100 olduğunda çok iyi, 90-95 olduğunda iyi, 90'dan aşağı olduğunda uygulamaların yetersiz olduğu yorumu yapılmıştır. Hiçbir olayda uygulamaların çok iyi olmadığı, geçici görev yolluklarının ödenmesi, öğretmen açıklarının bildirilip, öğretmen atamasına ilişkin örnek olaylarda uygulamaların iyi olduğu, diğer örnek olaylarla ilgili uygulamaların yetersiz olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre; lise müdürlerinin bütçe uygulamaları konusunda yetiştirilmeleri ve bütçeyi hazırlayan ve uygulayan birimlerin birbirleriyle yeterli iletişimi sağlaması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research named as“The Preparation of The Budget of The Ministry of Education, Its Application, Related Problems and Their Solutions According to High School Administrators”has been initiated by scanning written resources within the field and discussing the topic with the administrators of The Ministry of Finance, Ministry of Education, and high schools. According to the resources taken into consideration; it has been noticed that problems occur during preparation and application of school budgets. In the research, answers to the following questions have been searched. 1 ) How is the Budget of The ministry of Education prepared? 2) How is the Budget of The ministry of Education applied? 3) What are the opinions of the administrators of high schools about the problems faced with at the stage of application of the budget at high schools and what are the solutions to these problems? It is the duty of The Ministry of Finance to prepare and present The Government Budget to the Grand National Assembly of Turkey and provide its legalization. The preparation of the sector of the Government Budget allocated for the Ministry of Education and its submission to the Ministry of Finance has been assigned to the Board of Research, Planning and Coordination in accordance with, article 28 of the 3797 numbered Law concerning the Organization and Duties of The Ministry of Finance. In accordance with the principles of the Prime Ministry's Budget Declaration, The Board of Research, Planning and Coordination prepares and sends the budget plan to The Ministry of Finance with respect to the information obtained from the ministry. The Education Budget takes on its final shape after the negotiations between the ministries of Finance and Education at the Ministry of Finance.IV To determine the problems at the stage of application of the budget and the knowledge and opinions of the school administrators related with the solutions of these problems, 10 sample cases have been prepared. With respect to the fields associated with problems after conversations with school principals and head of the finance office in Çankaya The sample cases prepared are related with; payment in advance, responsibility in the application of the budget, travelling expenses administration of equipment, assignment and employment of teachers, the statutory rights of teachers, temporary discharge of teachers, assignment to vacant positions in schools, permanent staff, subjects related with bidding and its application, and paid lecture assignments. The universe of the research consists of the high schools located in the Çankaya district of Ankara The sample cases being handed out, all of the 34 school administrators have been asked to reply the questions related with the sample cases. These answers have been collected as data and compared with the correct answers. The answers of the principals have been categorized as correct and wrong, the numbers and rates of the correct answers have been recorded. Regarding the rate of correct answers, the intervals 95-100 and 90 - 95 have been evaluated as very good and good respectively. Below 90 has been evaluated as insufficient. It has been observed that in none of the sample cases does the application turn out to be evaluated as very good. In the cases related with the payment of temporary travel expenses, notification of vacant positions and assignment of new teachers, the application has been observed to be good and in the remaining cases insufficient. According to these results, it has been proposed that high school principals be given training associated with budget applications and necessary communication between units involved in the preparation and application of the budget be provided.