Cumhuriyetin kültür devrimi
Cultural revolution in Turkey
- Tez No: 113449
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAVİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
11 ÖZET Bu araştırmanın konusu Türkiye'de Cumhuriyetin kurucu kadrolarının kültür devrimi politikaları ve bu politikaların etki ve yansımalarıdır. Bu ana sorun çerçevesinde cumhuriyetçi söylemin kültür algısı, kültür devrimi politikaları ve bu politikaların yayılmasında aracılık eden kurumlar ele alınmıştır. Çalışmada kullanılan kültür kavramlaştırması kültürün bir semboller sistemi olarak sınırlandırılmış Geertzgil yorumu oldu. Ayrıca Mardin'in kültür kavramı ile ilgili argümanlarından da yararlanıldı. Cumhuriyetin kurucularının ve ideologlarının kültürden ne anladığı, kültür devriminden ne anladığı ve bu algısını uygulamaya nasıl yansıttığı bir analize tabi tutulmuştur. Öte yandan kültür devrimi kavramının kullanımını koşullayan tarihsel, politik ve kültürel temellere, Osmanlı ile karşılaştırmalı olarak çalışma boyunca değinilmeye çalışılmıştır. Cumhuriyetçi söylemin kültür devrimi ile kastettiği şeyin, Osmanlıdan devralınan toplumun semboller sistemini yeni rejimin ideoloji ve ilkeleri ile uyarlı bir semboller sistemi ile ikame etmek olduğu savunulmuştur. Bunu yaparken Cumhuriyet rejiminin kültür politikalarını sistemli bir şekilde uygulamaya koyduğu eğitim, din ve gündelik yaşam gibi bazı temel alanları baz aldım. Ayrıca yeni sembollerin halka ulaştırılmasına ve benimsetilmesine aracılık eden Halkevleri, Köy Enstitüleri, Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu gibi önemli kurumlar da kültür devrimi söylemi ve politikalarıyla ilişkileri içinde ele alınmıştır. Son olarak da Türkiye'de 1938, 1949, 1969 ve 1979 tarihlerinde gerçekleştirilmiş dört etnografik alan çalışması üzerinden kültür devrimi politikalarının yansımaları ve sonuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this study is to examine and analyse the policies and outcomes of the“cultural revolution”of the Turkish Republic. In the research, the culture and cultural revolution perceptions of the republicanist discourse are examined. In addition, the cultural revolution policies of the new Republic and the institutions that were used for the dissemination of new symbols are studied. Geertz' conception of culture which conceives it as a system of symbols is used in the study. The arguments of Mardin about culture were also used. Using the symbolic approach of Geertz, I claim that by culture revolution, republicanist discourse means the substitution of old symbols inherited from Ottoman period by the new symbols shaped by the republicanist ideology. The fields where new symbols are used, such as education, religion and daily life; and important institutions that became instrumental in the introduction of new symbols such as The People's Houses, Village Institutes, Turkish Historical institution and Turkish Language institution were also examined. In conclusion, by referring to four anthropological field studies realized in 1938, 1949, 1969 and 1979 in Turkey, the outcomes of the cultural revolution policies of the Turkish Republic are discussed.