Antik Priene kenti konut mimarisinde açık ve kapalı mekan ilişkilerinin özellikleri
Characteristics of open and closed space relationships in the domestic architecture of ancient Priene
  1. Tez No: 113459
  2. Yazar: GÜRDAL BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. MELTEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, İç Mimari ve Dekorasyon, Art History, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmanın konusunu, Antik Priene kenti konut mimarisinde açık ve kapalı mekanın oluşum süreçleri ve açık-kapalı mekan ilişkilerinin özelliklerinin belirleyen toplumsal, sosyo-kültürel, ekonomik ve coğrafi koşulların incelenmesi oluşturmaktadır. Çalışma için Priene kentinin seçilmesinin nedeni ait olduğu Helenistik döneme has olan tüm mimari elemanları bünyesinde barındırmak suretiyle sınırlı bir alanda önceden tasarlanarak kurulmuş ve kalıntılarının günümüzde de incelenebilecek düzeyde olduğu bir kent olmasıdır. Çalışma kapsamında Priene kentinin içinde bulunduğu coğrafi koşullar, geçirdiği tarihsel süreç ve bu süreç içerisinde etken olan sosyo kültürel ve ekonomik özelliklerin yanında kentin mekansal özellikleri ve konut mimarisi incelenmiştir. Priene konut mimarisinde temel belirleyici öge olan açık mekan, ailenin mahremiyeti, kadın-erkek ayrımı, konutta evcil köle kullanımı ve aile dışı sosyal ilişkilerin konut içerisinde sürdürülmesi ihtiyacı gibi toplumsal etmenlerin yanında coğrafi ve iklimsel koşulların etkisiyle konut içerisinde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the formation processes of open and closed space in domestic architecture of ancient Priene and analyse of social, cultural, economic and geographical factors influencing the characteristics of open and closed space relationships. The reason for the selection of Priene town as the subject of this study is that, Priene was established predeterminantly in a limited area comprising all the architectural elements of the Hellenistic Era in its macroform and is that, even today the town with all its remainings can be seen and examined clearly. Among this study, the geographical conditions of the town, historical background and the socio-cultural, economic characteristics occured in this time period were examined beside the spatial characteristics and the domestic architecture of the town. Open space, which is the main determinant on the formation of domestic architecture of Priene, is placed in the house because of such determinants like, social stratifications as man and woman, use of domestic slave inside the house and the need of placing the non-family life relationships inside the house, beside geographical determinants.