Üretim ve pazarlama birimleri arasında modern pazarlama gelişim sürecinin yarattığı çatışma ve bir örnek olay
The Conflict between production and marketing departments caused by modern marketing development processes and a case study
  1. Tez No: 113460
  2. Yazar: ALİ SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEMRA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, üretim, tasarım ve pazarlama birimleri arasında yaşanan çatışmanın nedenlerini ve çatışma alanlarını belirlemek ve yaşanan çatışmalara çözüm önerileri sunmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, öncelikle çalışan kişiler arasındaki çatışmalar üzerinde durulmuştur. Çalışan kişiler arasında yaşanabilecek çatışmaların yönetimi veya çözümü için modeller açıklanmıştır. ikinci bölümde üretim, tasarım ve pazarlama birimleri arasındaki çatışma alanlarını belirlemek için, stratejik faktörler kullanılarak matris yapı oluşturulmuştur. Çalışmanın uygulama bölümünde, oluşturulan matris yapı yardımıyla belirlenen çatışma alanlarında gerçekte çatışma yaşanıp yaşanmadığı anket yoluyla kontrol edilmiştir. Uygulama alanı olarak seçilen“Tekno Polimer Mühendislik Plastikleri A.Ş.”firmasının stratejik faktörlerinin özelliklerinin matris yapıya yerleştirilmesi sonucu belirlenen çatışma alanları, firmada yapılan anket çalışması sonucu belirlenen çatışma alanları ile aynıdır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of study is to recommend solutions to the area and the reasons of the conflict that has been occured in the production, design and the trade departments First chapter of the study including the ways of describing the possibility of the conflicts between the employees that has been working at the mentioned departments to manage and to decribe the results, the well- known models has been used. In the second chapter to describe the conflicts area between the production, design and the trade departments, by using strategic factors matrix structure has been evaluated. In the practice part of the study to realize the facts that has been found by the help of this matrix structure in the decided conflicts area, questionaire has filled by the employees of whom has the representative features in the related departments. In the practice part Tekno Polimer Mühendislik Plastikleri A.Ş." has been chosen to apply this study. The conflicts area of the company that found from the results of the questionaire are the same with areas of the matrix structure.