Mali yapısı ve hisse senetlerinin performansı
An Analysis on performance of share-certificate and financial structure of tourism enterprises
- Tez No: 113461
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İPÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ii ÖZET Turizm, yarattığı ekonomik, sosyal, kültürel, politik etkileri ve ulaştığı boyutlar sonucu, ekonomik dengelerde etkin bir sektördür. Turizm şirketlerinden bazıları, 1990 yılından itibaren, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmeye başlamışlardır. Böylece, riskli olarak değerlendirilen turizm yatırımlarından özellikle sabit yatırımlar, ekonomide likiditenin artması, işletmelerde finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla sermaye piyasası aracına dönüşmektedir. Araştırma borsaya kayıtlı turizm şirketlerinin, mali yapıları ile hisse senetlerinin getirilen arasında bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde turizm sektörüne ilişkin genel bilgi verilmiştir, ikinci bölümde araştırmada kullanılan finansal analiz tekniğine ilişkin teorik bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırma kapsamındaki şirketlerin finansal yapıları ile hisse senetlerinin birlikte değişimi incelenmiştir. Dördüncü bölümde, çoklu regresyon yöntemiyle, araştırma kapsamındaki şirketlerin finansal oranları ve hisse senetlerinin getirilen arasında, lojistik regresyon analizi yöntemiyle, şirketlerin finansal oranları ve hisse senetlerinin artık getirilen arasında ilişkinin varlığı araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören araştırma kapsamındaki turizm şirketlerinin, mali yapıları ile hisse senetlerinin getirilen arasında ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
uı SUMMARY Tourism is an effective sector on macroeconomics balances with its influences on economics, social, cultural and politics further more with the dimensions that has reached. Beginning from the year 1990, some of tourism enterprises have become active in Istanbul Stock Exchange. So, especially fixed investments of tourism investments, evaluated as risky are changed to Capital Market tools in order to meet capital/cash needs on enterprises, increasing liquidity on economy. This has been prepared in order to understand if ther is any possible relationship between financial structure of tourism enterprises, recorded to stock exchange market, and its share-certificate revenues. In the first part of this work general information on tourism sector and in the second part the theoratical information on financial analysis technique which has been used in work, are given. In the third part of this work the reviewing case is the changing of share-certificates and tourism enterprises financial structure. In the 4th part of this work, the relationship between the financial ratios & share certificate revenues with Multi-Regression Method, the connection between financial ratio & the marginal revenue with Logistic Regression Analysis Method are reviewed on the contended enterprises. As a result of work, ther is no relationship between financial structure and share-certificate revenue of the tourism enterprises, active in Istanbul Stock Exchange has been found.