Türk gıda sanayii ve Gümrük Birliği
Turkish food industry and Customs Union
  1. Tez No: 113463
  2. Yazar: TANSU SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Gelişen teknolojik ve bilimsel çalışmalarla çeşitlenen üretim ve ihtiyaçların karşılıklı çıkarlar doğrultusunda gündeme getirdiği Avrupa Birliği, günümüzde dünya çapında bir ekonomik güç haline gelmiştir. Çalışmada; 1958'de temelleri atılan AB ile, 1963 yılında Ortaklık Anlaşması imzaladığı halde 1996'da Gümrük Birliği'ne dahil edilen Türkiye arasındaki ilişkilerde; geçiş dönemi ve Gümrük Birliği süreci ana hatlarıyla ele alınırken, Birliğe konu olan gıda sanayii çalışmanın asıl konusunu oluşturmuştur. AB ve Türk gıda sanayiinin genel durumu yanında; un, süt ve şeker ile bunların mamullerini kapsayan sanayi sektörlerinin genel durum değerlendirmeleri yapılırken, mevcut sektörel yapı ve sorunları tesbit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda; mevcut sorunlara ilave olarak, Gümrük Birliği'nin Türk gıda sanayiine genel ve sektörel bazdaki etkileri de araştırılarak, tesbit edilen sorunlara, doğrudan veya alternatif çözüm olabilecek öneriler getirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT European Union, which was popularized in the direction of mutual benefits by the production and needs diversified with developing technological and scientific studies, has now become a wide-world economical power. In this study, transition period and Customs Union progression were considered in view of relationships between EU founded in 1958 and Turkey accepted to CU in 1996 although it signed Corporation Agreement in 1963, while food industry becomes our main subject Besides general condition of EU and Turkish food industry, general conditions of sectors including flour, milk, sugar and their products, structure and problems were studied. Finally, it was aimed to suggest direct or alternative solutions to the problems determined by searching the effects of CU to Turkish food industry in addition to existing problems.