Beethoven'ın hayatı, eserleri ve müzik tarihindeki önemi bağlamında, Op. 58 sol majör 4. piyano konçertosunun incelenmesi
Beethoven's life, works and the analysis of Op. 58 g major 4. piano concerto in aspect of it's importance in music history
- Tez No: 113462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. OYA ÜNLER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tezde, Beethoven'in 4. Piyano Konçertosu müzikal, tarihsel ve bestecinin yaşamı bağlamında ele alınmıştır. Bestecinin hayatı detaylı bir şekilde tetkik edilmiş bestecinin piyano ile münasebeti müzik tarihi bağlamında incelenmiştir. Tezde, çeşitli alanlarda (müzik tarihi, felsefe tarihi, genel tarih ve estetik) metinlerden yararlanılmış ve temel amaç olarak söz konusu konçertonun müziksel, fikirsel ve tarihsel olarak aydınlatılması amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis Beethoven's 4. Piano Concerto has been taken in aspect of music history and his life. The composer's life has been searched in detail and his relation with the piano was considered from the view of musical history. Various text were taken in use in this thesis (history of music, philosophy, general history and estetic) and the fundemental aim was to enlighten the said concerto through music, idea and history.