Ekolojist hareket ve Greenpeace örneğinde sosyal hareketler ve grafik tasarım
Social movements and graphic design within the example; ecological movement and Greenpeace
  1. Tez No: 113482
  2. Yazar: UMUT PULAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ERDAL AYGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET“Ekolojist Hareket ve Greenpeace örneğinde Sosyal Hareketler ve Grafik Tasarım”başlıklı bu araştırma çalışmasının öncül hedefi, toplumsal yaşam üzerine talepleri olan sosyal hareketlerin bu talepleri iletmek amacıyla grafik tasarımdan faydalanış biçimlerini analiz etmektir. Konuyu ayrıntılarına inerek incelemek ve sınırlandırmak için Ekolojist Hareket çalışma alanı olarak seçilmiş, Ekolojist Hareket içerisinde de özel bir konuma sahip Greenpeace oluşumu üzerinde çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, sosyal hareketlerin fikirlerini yayma gereksinimleri ve bu gereksinimi karşılama yöntemleri ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü, fikir yayma, yani ajitasyon safhasında görselliğin boyutu üzerine odaklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Ekolojist Hareket' in genel tarihçesine ve propaganda aracı olarak grafik tasarımla ilişkisine değinilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümü çevreci örgüt Greenpeace'in (Yeşil Barış) genel yapısını, hedeflerini, yaklaşımını ve hedef kitlesini ele almaktadır. Çalışmanın beşinci bölümünde Greenpeace' in eylem ve kampanya yöntemlerinin grafik tasarım alanı ile çakıştığı noktalar üzerinde durulmuş. Grafik Tasarım alanına yaklaşımları, bu alanda sözkonusu örgütün kendine özgü kuralları ve uygulama çalışmaları incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, incelemeden elde edilen veriler kullanılarak uygulamaya dönük tasarım çalışmaları ve analizlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work named“Social Movements And Graphic Design Within The Example; Ecological Movement and Greenpeace”, the main aim is to analyze Social Movements' s specific ways to benefit, from Graphic Design, that they need it to spread their ideas. Ecological Movement and it' s subtitle Greenpace, having a significant virtue in the area, is chosen in order to have a limit on the analysis. In the first part of the study, the need of spreading ideas and methods of Social Movements are analyzed. Second part of the study focused on the importance of visuality in the phase of sperading ideas, in other words agitation. Third part of the study maintains the general history of Ecological Move ments including the relationships between Graphic Design and the movement itself. Fourth part of the study analyses the main structure, aims and target communities to spread the ideas, views of Greenpeace. Fifth part of the study deals with intersected points of Greenpeace work area and Graphic Design profession. Greenpeace' s basic approach to Graphic Design, main framework of the organization in that area are observed. The conclusion part of the study consists of graphical applications and analysis of those works under the light of the data obtained from the whole study.