Yönetim kuram ve yaklaşımları eğitiminin ilköğretim okulu öğretmenlerinin sınıf yönetimi paradigmalarına etkileri
The Influences of training in administrative theories and approaches on classroom management paradigms of primary school teachers
  1. Tez No: 113486
  2. Yazar: HASAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Bu araştırmada; ilköğretim okulu öğretmenlerinin sınıf yönetimine ilişkin tutum ve davranışlarının, yönetim kuram ve yaklaşımlarından hangilerine daha yakın olduğu ve yönetim kuram ve yaklaşımları eğitiminin ilköğretim okulu öğretmenlerinin sınıf yönetimi paradigmaları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 22'si deney ve 22'si kontrol grubunda olmak üzere toplam 44 kişi ile yürütülmüştür. Her iki gruba da“Sınıf Yönetimi Kuramsal Yönelim Ölçeği”uygulanmıştır. Deney grubuna 1 1 hafta süreyle ve haftada bir oturum olmak üzere sınıf yönetimi ve yönetim kuram ve yaklaşımları eğitimi verilmiş, kontrol grubu üzerinde ise hiçbir işlem yapılmamıştır. Yönetim kuram ve yaklaşımları eğitimi sonunda ve onu izleyen iki aylık dönem sonrasında deney ve kontrol gruplarına“Sınıf Yönetimi Kuramsal Yönelim Ölçeği”tekrar uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarında yer alan öğretmenlerin sınıf yönetimine ilişkin tutum ve davranışlarının, hangi yönetim kuram ve yaklaşımlarına daha yakın olduğunu belirlemek amacıyla deneklerin ön test puanlarının aritmetik ortalama ve standart sapmaları hesaplanmış, her bir kuram ve yaklaşım aritmetik ortalaması ve standart sapmasına göre sıraya dizildikten sonra; bu diziliş arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığım belirlemek amacıyla“t”testi yapılmıştır. Yine deney ve kontrol gruplarının ön test, son test ve izleme testi ölçümleri arasında farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla da“t”testi yapılmıştır. Yapılan değerlendirmelerde şu bulgular elde edilmiştir: 1. İlköğretim okulu öğretmenlerinin sınıf yönetiminde sergiledikleri tutum ve davranışlarının yakın olduğu kuram ve yaklaşımların ilk sırasında Klasik Kuram, İnformasyon Kuramı, Z Kuramı ile Toplumsal Açık Sistem Kuramı, ikinci şuasında Toplam Kalite Yönetimi, Amaçlara Göre Yönetim ve İnsan Kaynaklan Yönetimi, üçüncü sırasında ise Postmodern Yaklaşım ile Kaos Kuramı yer almaktadır. 2. Yönetim kuram ve yaklaşımları eğitiminin sonunda, deney grubundaki öğretmenlerin kuramsal yönelimlerinde, alt boyutlardan Klasik Kuram ve Postmodern Yaklaşım boyutlarında anlamlı değişmelerin olduğu ve bu değişmenin onu izleyen iki aylık dönem sonrasında da korunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
LU SUMMARY In this research, it was examined which administrative theory and approach to attitudes and behaviours related to classroom management of primary school teachers is nearer and the influence of training in administrative theory and approach on classroom management paradigms of primary school teachers. The research was carried out with 44 people, 22 experimental and the rest 22 control group.“ The Scale of Theoretical Tendency on Classroom Management”was applied for both groups. In experimental group lectures on classroom management and administrative theory and approach were presented as a session a week for 1 1 weeks. In control group no activity was done. At the end of lectures on administrative theory an approach and foolowing two monts later, the same scale was again applied to both experimental and control groups. In order to determine which administrative theory and approach to attitudes and behaviours related to classroom management of teachers in experimental and control groups is nearer, arithmetic averages and standart variations of the pre-test values of the subjects were calculated; having sorted each theory and approach according to average and standart variation“t”test was applied in order to find out whether mere is a significant difference in the set. In addition to determine whether there is any difference between the values of pre test, final-test and observation-test of experimental and control groups,“t”test was realized. In conclusion, the following findings were reached: 1. Firstly, Classic Theory, Information Theory, Z Theory and Social Open System Theory, secondly, Total Quality Management, Goal Directed Management and Human Resources Management and on the level Postmodernist Approach and Chaos Theory were found between theory and approach near to attitudes and behaviours of primary school teacher in classroom management. 2. At the end of lectures on administrative theory and approach, it was found that there was a significant difference in theoretical tendency of the teachers in experimental group, in Classic Theory and Postmodernist Approach dimensions of sub-dimensions and the difference was preserved in subsequent two months.