Şizofreninin pozitif ve negatif alt gruplarının dikkat türleri açısından karşılaştırılması
The Comprasion of positive and negative subgrups of schizophrenia in respect to kinds of attention
  1. Tez No: 113489
  2. Yazar: EBRU COŞKUN ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİREL KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, şizofreni tanısı almış hastalarda görülen dikkat bozukluklarını uygun nöropsikolojik testler yoluyla incelemek ve bu sürecin alt gruplarına göre değişip değişmediğini belirlemektir. Bu amaçla araştırmada dört nöropsikolojik test kullanılmıştır. Bunlar; Stroop Testi TBAG Formu, İşaretleme Testi (İT), Wechsler Bellek Ölçeği Geliştirilmiş Formu (WMS-R) ve Görsel İşitsel Sayı Dizileri Testi B Formu (GİSD-B) testleri olmuştur. Araştırmanın üç temel sorusu bulunmaktadır. Bu sorulardan ilki söz konusu testlerin ölçtüğü dikkate ilişkin özellikler açısından şizofreni tanısı alanlarla almayanlar arasında fark olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın ikinci sorusu, dört nöropsikolojik testten özellikle dikkate ilişkin elde edilen puanların şizofreni alt gruplarını ayırdedip edemediğini belirlemektir. Araştırmanın son sorusu ise, çalışmada kullanılan nöropsikolojik testlerin faktör yapısının alt gruplara göre değişip değişmediğini belirlemek ve bu testlerden dikkate ilişkin puanların gruplaşıp gruplaşmadığını incelemektir. Bu sorular doğrultusunda çalışma 20-54 yaş aralığında, iki eğitim düzeyinden (9-11 yıl ve 12 yıl üstü), 32 şizofreni hastası (16 pozitif, 16 negatif alt grup) üzerinden yürütülmüştür. Kontrol grubunu ise aynı yaş aralığında ve eğitim düzeyinden, hiçbir psikopatolojik gruba girmeyen 32 normal denek (16 kadın, 16 erkek) oluşturmuştur. Şizofreni grubu ile normal grup arasında fark olup olmadığını belirlemek amacıyla Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA) uygulanmıştır. Analiz sonucunda, Stroop Testi TBAG Formu, İT, WMS-R ve GİSD-B testlerinin dikkate ilişkin olarak elde edilen puanlan açısından iki grup arasında anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Söz konusu dört nöropsikolojik testten elde edilen puanların pozitif ve negatif alt gruplarını ayırdedip edemediğini belirlemek amacıyla verilere Lojistik Regresyon Analizi uygulanmıştır. Sonuçta Stroop Testi TBAG Formu ve İT testlerinden dikkateilişkin olarak elde edilen puanların iki alt grubu ayırdedebildiği belirlenmiştir. WMS-R testininin bütününün alt grupları ayırdedebildiği ancak, dikkate ilişkin puanların bu iki alt grubu ayırdetmede yeterli olmadığı bulunmuştur. GİSD-B'nin ise pozitif ve negatif alt grupları ayırdetmede yeterli olmadığı belirlenmiştir. Test puanlarının oluşturduğu faktör yapısını incelemede, verilere, Temel Bileşenler Analizi uygulanmıştır. Analiz sonucu 4 faktör elde edilmiştir. İT'nin işaretlenen hedef, atlanan hedef ve toplam hata puanlarının ölçtüğü özellikler“görsel arama-tarama”olarak; GİSD-B testi ile WMS-R'nin Sayı Dizileri Uzamı alttest puanlarının ölçtükleri özellik“dikkat”olarak; Stroop Testi TBAG Formu ve İT'nin süre puanlarının ölçtüğü özellik“tepki hızı”olarak; WMS-R'nin Sayı Dizileri Uzamı alttestleri dışında kalan diğer alttestlerinin ölçtüğü özellik ise“bellek”olarak adlandırılmıştır. Çalışmada negatif alt grubundaki deneklerin söz konusu dört nöropsikolojik testteki performanslarının pozitif alt gruba göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Bu iki grubu ayırdetmede Stroop Testi TBAG Formu, İT ve WMS-R testlerinin kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this research was to investigate attention deficits by means of appropriate neuropsychological tests in patients diagnosed as schizophrenic and to determine whether attentional processes vary according to subgroups of schizophrenia. The neuropsychological tests used in the study were Stroop Test TBAG Version, Cancellation Test (CT), Wechsler Memory Scale-Revised (WMS-R) and Visual Aural Digit Span Test-Revised (VADS-R). The research had three basic questions. The first question was whether there were differences between subjects diagnosed as schizophrenic and healthy controls with respect to aspects of the attention. The second question was whether the scores obtained from the four neuropsychological tests of attention could distinguish subgroups of schizophrenia. The last questions was whether factor structure of the neuropsychological tests used in the study changed according to the subgroups and whether scores that were specifically related to attention grouped under the same factors.. This study was conducted on 32 schizophrenic patients (16 form the positive and 16 from the negative symptom subgroups) from the age range of 20-54 years and from two levels of education (9-11 years and 12 years or more), hi the control group there were 32 normal subjects (16 men and 16 women) that were not in any psychopathological groups. Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) was conducted in order to determine whether there were differences between the schizophrenia group and the normal group. The analysis revealed significant differences between the two groups with respect to scores of Stroop Test TBAG Version, CT, WMS-R and VADS that were specifically related to attention. Logistic Regression Analysis was conducted in order to determine whether the scores distinguished between the positive and negative subgroups. The findings showed that Stroop Test TBAG Version and CT scores were able to distinguish the two subgroups. All WMS-R scores distinguished the subgroups; however these werenot those that were specifically related to attention. VADS-R scores could not distinguish the positive and negative subgroups. Principal Component Analysis was conducted to examine the factor structure of the utilised tests. The analysis revealed 4 factors. The first factor included number of the marked targets, number of the missed targets and number of the total errors in CT and was labelled as 'visual scanning'. The second factor included digit span scores form the WMS-R and VADS-R tests and was labelled as 'attention'. The third factor included time to completion scores of Stroop Test TBAG Version and CT and was labelled as 'response time'. The fourth factor included all other scores of WMS-R other that the digit span scores and was labelled as 'memory'. In the study, the neuropsychological test scores of the negative subgroup was found relatively lower than that for the positive subgroup. The study showed that the two subgroups of schizophrenia could be distinguished on the basis of Stroop Test TBAG Version, CT and WMS-R tests.