Kamu hizmetlerinde toplam kalite yönetimi (Askeralma Dairesi Başkanlığı örneği)
Total quality management in public service (Sample of Chief of Department of Recruitment)
- Tez No: 113508
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET İlk başta üretim sektöründe ortaya çıkan Toplam Kalite Yönetimi ; üretilen malın kalitesinde ve miktarında sağlanan artışın yanı sıra işgücü ve maliyetlerinde de azalma sağlamaktadır. Verimsizliğin, tıpkı üretim sektöründe olduğu gibi hizmet sektöründe de tüketici için fiyatları yükseltmesi ve yaşam standartlarını düşürmesi sebebiyle hizmet sektöründe de Toplam Kalite Yönetimi önemli bir yer edinmiştir. Kamu yönetimi, hizmet sektörü olarak verimsizlik sorunları yaşamaktadır. Kamu hizmetinde hizmet verilen kitlenin (vatandaşların) ihtiyaç ve taleplerinin yerine getirilmesinden çok, maliyetin ne olursa olsun mevcut kuralların en doğru uygulanması göz önünde bulundurulmuştur. Ancak, günümüzde kamu sektöründe hizmet gereksinimlerinin giderek büyümesiyle maliyetlerde önemli artışlar meydana gelmekte, bunun sonucunda da gelirleri artırıcı önlemler ile bütçelerde kısıntıya gitmek zorunluluk haline gelmektedir. Bu da kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi, hizmet kalitesinin artırılması neticesinde maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini, diğer bir ifadeyle yöneticilerin“daha azla daha çok şey yapmak ”mecburiyetinde olduğunu ortaya koymaktadır. Türk kamu sektöründe önemli bir yer tutan Türk Silahlı Kuvvetlerinin ayrılmaz bir parçası olan ve yurdun dört bir yanına yayılmış teşkilat yapısı ile Askeralma Dairesi Başkanlığının da bu yeni oluşumun içerisinde olması gerekliliği kaçınılmazdır. Bilindiği üzere Türkiye'de mükellefiyet esasına dayalı askerlik sistemi bulunmaktadır. T.C Anayasasının 72 nci maddesi gereğince“Vatan hizmeti her Türkün hakkı ve ödevidir.”Bu tariften de anlaşılacağı üzere ortada iki önemli kavram bulunmaktadır. Bunlar HAK ve ÖDEV kavramlarıdır.Vatandaşlar devletten haklarını talep ederken veya devlete karşı ödevlerini yerine getirirken uygun davranışlarla karşılanması gerekmektedir. Çocuklarını vatan savunması için şenliklerle askere gönderen, şehitlik ve gaziliğine tevekkülle ve şeref duyarak sessizce katlanan insanların, özellikle askerlik şubelerinde horlanmaması, bir misafir olarak kabul görmesi, toplumsal yaşantıya da etkileri olabilecek bir önem taşımaktadır. Bu çalışma ile toplam kalite yönetimi felsefesinin kamu yönetimine yapacağı katkı incelenecek ve toplam kalite yönetiminin, Türk kamu yönetiminde önemli bir yer tutan Askeralma Teşkilatında hizmet kalitesini ve buna bağlı olarak müşteri memnuniyetini nasıl arttırdığı ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Initially appearing at the production sector, Total Quality Management provides a decrease in work power and cost, besides supplying an increase in the quality and the quantity of the product. It has also an important place in the service sector since unproductiveness, alike in the production sector, raises the prices for the consumer and degrades the living standards in the service sector. Public administration has been encountering unproductiveness problems as a service sector. In public service, rather than fulfilling the requirements and demands of the masses (the citizens) to whom the service is rendered, the most accurate application of the present rules has been regarded highly, whatever the cost is. However, today, taking measures to increase the income with a decrease in the budget becomes obligatory as a consequence of substantially increasing costs in the public sector due to the increasing demands. This exposes the fact that public services should be improved, costs should be decreased by increasing the service quality or in other words the directors should“do more with the less”. It is inevitable that with its countrywide organization, The Recruitment Organization, which is an indispensable part of Turkish Armed Forces holding an important place in Turkish public sector, should be involved in this new formation. As well known, military system is based on a compulsory principle in Turkey. Article 72 of the Turkish Constitution states that,“Military service is a right and obligation for every Turkish citizen.”As can be understood from this definition, there are two important terms present. These are the RIGHT andthe OBLIGATION terms. The citizens should naturally be treated in the way they deserve while demanding their rights from the state or performing their obligations for the state. The people, who send their children for the defense of country with festivities, enduring their veterans and martyrdom in honor and with resignation, should never be despised especially in the military offices, but be hosted as guests; it attributes an importance that can even affect public life. With this study, the contribution of total quality management philosphy to the public administration and how the total quality management promotes the service quality and therefore, the customer satisfaction in the Recruitment Organization, which has a significant place in the Turkish public administration, will be studied and assessed.