Sağlık hizmetlerinde toplam kalite yönetiminin ve yönetime katılma eğiliminin incelenmesi: İstanbul ili kamu hastaneleri örneği
Examination of total quality management and co-determination in healthcare services: The case of Istanbul province public hospitals
- Tez No: 938939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sağlık hizmetlerinin temelini insan oluşturmaktadır. Bilimsel ve yasal normlara uygun olarak sunulan sağlık hizmetleri, sağlık hizmetlerinde kaliteyi belirleyen en önemli faktördür. Ülkemizde hastanelerde uygulanan sağlık hizmetleri, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kalite standartlarına uygun olmalıdır. Bu çalışmada, hastanelerde toplam kalite yönetimi uygulamalarının çalışanların bilgisini ve algısını nasıl etkilediği ile çalışanların yönetime katılım konusundaki görüşleri incelenmiştir. Çalışma 01.06.2024 ile 30.09.2024 tarihleri arasında, İstanbul ilinde Avrupa yakasında iki ayrı eğitim ve araştırma hastanesinde yapılmıştır. Katılımcı sayısı 349 olup, değerlendirilen anket sayısı 295'tir. Aksoy (2020)' un Yönetime Katılım Ölçeği kullanılmış ve Toplam Kalite Yönetimi Ölçeği için Koçer (2021)'in çalışmasından yararlanılmıştır. Demografik bilgilerin toplandığı sorular kullanılarak çalışanların demografik özelliklerinin, yönetime katılım ve toplam kalite yönetimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Anket verileri SPSS 25.0 programı ile değerlendirilmiş olup, istatistiksel anlamlılık testlerinden (Faktör analizi, T-testi, ANOVA testi ve korelasyon analizi) uygun olanlar kullanılmıştır. Sonuç olarak Yönetime Katılım Ölçeği'nde; destekleyici iklim, hiyerarşi ve bürokratik iklim, ekip çalışması, stres, yenilikçi iklim boyutları bulunmuştur. Toplam Kalite Yönetimi Ölçeği'nde ise çalışan katılımı, performans ve ödül, sürekli gelişim ve hasta odaklılık boyutları ortaya çıkmıştır. Hastane çalışanlarında; yönetime katılım da yaşın anlamlı bir farklılık oluşturduğu, toplam kalite yönetiminde ise yaş ve tecrübeye göre farklılaşma olduğu bulunmuştur. Çalışan katılımının artırılması ile destekleyici iklimin oluştuğu ve ekip çalışmasının arttığı, stresin ise azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basis of health services is people. Healthcare services provided in accordance with scientific and legal norms are the most important factor determining quality in health services. Healthcare services provided in hospitals in our country must comply with the quality standards determined by the Ministry of Health. This study examines how total quality management practices in hospitals affect employees' knowledge and perceptions and their views on participation in management. The study was conducted between 01.06.2024 and 30.09.2024 in two separate training and research hospitals on the European side of Istanbul. The number of participants was 349 and the number of surveys evaluated was 295. Aksoy (2020)'s Co-Determination Scale, Koçer (2021)'s study was used for the Total Quality Management Scale. The effects of employees' demographic characteristics on co-determination and total quality management were examined using questions collecting demographic information. The survey data were evaluated with the SPSS 25.0 program, and appropriate statistical significance tests (Factor analysis, T-test, ANOVA test and correlation analysis) were used. According to the results, in the scale of Co-Determination; supportive climate, hierarchy and bureaucratic climate, teamwork, stress, innovative climate dimensions were found. In the scale of Total Quality Management, employee participation, performance and reward, continuous development and patient oriented dimensions were found. For hospital employees; it was found that age had a significant difference in co-determination, and also age and experience in total quality management. It was determined that by increasing employee participation, a supportive climate was provided, teamwork increased and stress decreased.