Kamu kurumlarında toplam kalite yönetimi uygulamaları ve sağlık hizmetlerinde bir uygulama
The Applications of the total quality management in the public administrations and case in the health services
  1. Tez No: 89757
  2. Yazar: SAMET ERTAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET KAMU KURUMLARINDA TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMALARI VE SAĞLIK HİZMETLERİNDE BİR UYGULAMA Bu çalışmanın amacı Kamu Sektörü' nün bir bölümü olan Sağlık Hizmetlerinde Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarını incelemektir. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölüm Toplam Kalite Yönetimi ve uygulamalarını içerirken son bölüm Sağlık Hizmetlerinde teorik boyutların test edilmesini içermektedir. İlk bölümde kalite kavramının tanımı, amacı, anlamı ve önemi açıklanmaktadır. İkinci bölümde, genel olarak Sağlık Hizmetlerinde Toplam Kalite Yönetiminin bazı özellikleri, teknikleri ve temel varsayımları özet olarak sunulmuştur. Son olarak üçüncü bölümde Toplam Kalite Yönetimininin uygulanabilirliğini değerlendirmek için Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi' nde bir uygulama yapılmıştır. Bununla birlikte özel metodlar, hipotezler, sınırlılıklar ve uygulamayla ilişkili veriler ele alınmaktadır. Sorulan sorular doğrultusunda varsayımlar test edilmiş ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE APPLICATIONS OF THE TOTAL QUALITY MANAGEMENT IN THE PUBLIC ADMINISTRATIONS AND CASE IN THE HEALTH SERVICES The aim of the study is to examine the applications of the Total Quality Management in the halth services as a part of public sector. The thesis consist of thre chapters. The first two chapters contain the theory of Total Quality Management while the last chapter tests the teorical dimensions. In the first chapter, the definition of quality consept, its goal, mean and importance have been explained. In the second chapter, more generally, we have briefly discussed some characteristics, techniques and underlying assumptions in Total Quality Management in the health services. Finally in the third chapter, an application has been carried out in the Cumhuriyet University Hospital for assessment of Total Quality Management applications. Hovewer, the special methods, hypothesis, limits and content related to this application have also been given in this chapter. The answer to the questions of the inquiry were analyzed and some proposition were suggested.