Avrupa Birliği'nde özel tüketim vergileri uyumlaştırılması ve Türkiye
The Harmonization of excise duties in European Union and Turkey
- Tez No: 113507
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Avrupa Birliği'nin oluşturulmasında ana amaç Topluluk refahının üst seviyeye çıkartılmasıdır. Bu amaca ulaşırken en önemli mali araç ise vergilerdir. Bu nedenle faktörlerin serbestçe dolaşımının sağlandığı, serbest rekabet koşullarının yer aldığı bir ortak pazar oluşturularak özellikle dolaylı vergilerde uyumlaştırmaya gidilmesi uygun görülmüştür. Dolaylı vergiler alanında hem katma değer vergisi, hem de özel tüketim vergileri açısından uyumlaştırma çalışmaları yapılmıştır. Ancak bu balamdan aynı zamanda sanayi girdisi kullanılabilen mallardan alınan özel tüketim vergilerindeki uyumlaştırma daha büyük önem arz etmektedir. Bu bakımdan Avrupa Birlgi'ne üye ülkeler özel tüketim vergisi uyumlaştırma çalışmalarını gerçekleştirmişlerdir. Türkiye açısından duruma bakıldığında ise, halen uygulanmakta olan özel tüketim vergisi niteliğinde 10 adet vergi ve fon kaldırılarak; uygulanması daha kolay, hasılatı yüksek, mükellef sayısı az olan özel tüketim vergisinin getirilmesi amaçlanmaktadır. Avrupa Birliği'ne girme sürecinde olan Türkiye, özel tüketim vergisi konusunda halen üçüncüsü devam eden Kanun Tasarısı çalışmalarını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The main purpose of forming European Union is to raise the Community's welfare to a maximum level. Taxes are the most important instrument to attain this purpose. Therefore, it is thought fit to harmonize especially indirect taxes by establishing a Common Market with free competition conditions where factors move freely. Harmonization studies were conducted in the fields of indirect taxes including value added taxes and excise duties. However, the harmonization in excise duties levied on goods used at the same time as industrial input, are of great importance. In this regard, the member countries of EU were achieved harmonization studies pertaining excise duties. As far as Turkey is concerned, it is aimed that 10 items taxes and funds qualified as excise duties are abolished and new excise duty with easy practice, high return and less taxpayer, is put into practice. Turkey, in the process of entering into EU, is carried on its Bill in Parliament studies currently concerning excise duties. This is the third Bill in Parliament studies on this topic.