Transmuting Aristotelian representation in the staging of the doubly othered subject in Adrienne Kennedy's three plays
Aristoteles'in temsil kuramının dönüşümü: Adrienne Kennedy'nin üç oyununda 'ötekileştirilmiş' öznenin sahnelenmesi
- Tez No: 113525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR AKKERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
11 ARİSTOTELES'İN TEMSİL KURAMININ DÖNÜŞÜMÜ: ADRIENNE KENNEDY'NİN FUNNYHOUSE OF A NEGRO. THE OWL ANSWERS VE A MOVIE STAR HAS TO STAR İN BLACK AND WHITE OYUNLARINDA“ÖTEKİLEŞTİRİLMİŞ”ÖZNENİN SAHNELENMESİ Adrienne Kennedy (d. 1931), 1960'lardan beri çağdaş Amerikan tiyatrosunun en yenilikçi eserlerini üretmektedir. Çalışmalarının çok az bilinmesi, eserlerinin belli bir kuram veya kuramlar çerçevesinde incelenememesi ve öznel bir tarza sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Yazarın kariyerinin dönem noktalan oldukları için tez çalışması Funnvhouse of a Negro (1962), The Owl Answers (1963) ve A Movie Star Has to Star in Black and White (1976) adlı oyunlarla sınırlanmıştır. Bu oyunlar sahne anlatımları ve bakış açıları nedeniyle Aristoteles'in temsil kuranımdan ayrılırlar. Aristoteles'in“çoğunluğu”temsil eden beyaz erkek kahramanı, kendisini ve kendisiyle özdeşleşen seyirciyi baskın ideolojinin içinde tanımlar. Ancak Kennedy'nin öznesi, bu ideolojinin içinde değildir ve hiçbir homojen grubu temsil etmez. Seyirci, çoğunlukla olumsuz bir imaj yaratan bu özneyle özdeşleşmekten çok, bu kişiyi çıkmaza iten süreci, dolayısıyla da bu süreci kontrol eden baskın ideolojiyi sorgulamaya başlar. Aristotelesçi temsilin harekete geçirmediği, hatta engel olduğu bu sorgulayıcı davranış, seyircinin kendi bilincim tanımlama, kendi tavrını ortaya koyma çabasıdır. Adrienne Kennedy, oyunlarında tiyatronun geleneksel öğelerini kullanmasına karşın, bunları kendi tarzında yeniden düzenler. Bu bakımdan, temel olarak yaptığı, dram sanatının özünü oluşturan temsil kuramının biçimi ve içeriğinde değişiklikler yapmaktır. Aristoteles'in kuramını sorgulayan bu tip yaklaşımlar da, çeşitli ilgi alanlarından beslenen tiyatro incelemeleri açısından çağdaş bir anlayışın ortaya çıkmasına önayak olmaktadır.
Özet (Çeviri)
HI TRANSMUTING ARISTOTELIAN REPRESENTATION IN THE STAGING OF THE DOUBLY OTHERED SUBJECT IN ADRIENNE KENNEDY'S FUNNYHOUSE OF A NEGRO. THE OWL ANSWERS AND A MOVIE STAR HAS TO STAR IN BLACK AND WHITE Adrienne Kennedy (b. 1931) has been writing for the American stage since the 1960s. The indifferent attitude toward her work is mostly due to the fact that it resists fixed interpretations and theatrical classifications. Since they are the most distinguished plays of her oeuvre, the scope of the thesis is limited to Funnvhouse of a Negro (1962), The Owl Answers (1963) and A Movie Star Has to Star in Black and White (1976). The theatrical narratives of the plays and their points of view are the factors that differentiate them from the Aristotelian theory of representation. Aristotle's white male hero who stands for the“majority”prescribes himself and the spectator who identifies with him, in conformity with the dominant ideology. Adrienne Kennedy's subject, on the other hand, perpetually resists being located within this (or any other) ideology and resists representing any homogenous group. Kennedy's audience, rather than identifying with the subject, who, for the most part, displays negative role models, concentrates on the process which drives her to contradiction. This concentration is a critical one, since the process that drives the subject is controlled by the authoritarian ideology. This critical thinking is vital for the formation of the spectator's own subjectivity, which is denied the audience in Aristotelian representation. Kennedy, while making use of the traditional dramatic elements, combines them in a new way, which would articulate her vision of reality. Such an attempt can only be described as transmuting representation. This act of refraining, furthermore, encourages a contemporary understanding of theatrical studies; one, which comprises and invites the viewpoints of other disciplines such as feminism and cultural studies.