Azerbaycan'da belediyeler ve yerel demokrasi ilişkisi: Bakü örneği
The Relationship between municipalities and local democracy in Azerbaijan: Baku case
- Tez No: 113524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
11 ÖZET Yerel demokrasi“demokratik değerlerin yerel yönetimlerde uygulanması”olarak tanımlanabilir. Tarih boyunca yerel yönetimlerin gerekli olup olmadığı tartışılsa da, günümüzde, yerel yönetimlerle demokrasi arasında doğrudan ilişki olduğu söylenmektedir. Demokrasi, ulusal düzeyde olduğu kadar yerel düzeyde de önemlidir. Dolayısıyla, yerel düzeyde demokrasi sağlanmadığı sürece ulusal demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. Bağımsızlığım yeni kazanmış bir ülke olarak, Azerbaycan Cumhuriyeti de demokratikleşme sürecine katılmaktadır. Bu amaçla ülkede idari reformlara gidilmektedir. Azerbyacan'da yerel yönetimler, demokratik kuruluşların ve demokratik kültürün oluşmasında hayati önem taşımaktadır. Çalışmada demokrasi, yerel yönetimler, yerel demokrasi kavramlarının teorik çerçevesi çizildikten sonra, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin toplumsal, siyasal ve yönetsel kültürü, merkezi yönetiminin yapısı, belediyelerin anayasal temelleri, belediyelerle ilgili yasal düzenlemeler incelenmiştir. Baku kentinin 20 belediyesinde, anket yöntemi kullanılarak yerel demokrasiyle ilgili araştırma yapılmıştır. Çalışma şunu gösteriyor. Azerbaycan Cumhuriyeti'nde mevcut tüm yasal olanaklara rağmen, yerel demokrasi ilkeleri yeterli düzeyde uygulanmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Local democracy can be defined as implementation of democratic principles in local governments. Although, throughout the history it was discussed whether there is a need for local governments or not, nowadays, it is stated that there is direct relationship between democracy and local governments. As it is in national level, democracy is important in local level, too. So, unless democracy is ensured in local level it is impossible to speak about national democracy. As the country newly acquired its independence, Azerbaijan Republic participates in democratisation process, too. For this purpose, administrative reforms are made in the country. In Azerbaijan, local governments have at most importance in forming democratic institutions and democratic culture. After constructing theoretical framework of democracy, local governments and local democracy, in this study, social, political, administrative culture, structure of central government, constitutional basis of municipalities, legal arrangements related to municipalities of Azerbaijan Republic have been examined. In 20 municipalities of Baku city, the research relating to local democracy have been made by using questionnaire method. With this study it has been found that, despite of all legal opportunities, principles of local democracy are not implemented sufficiently.