Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi'nde bulunan iki Falname ve resimleri
The Illustrations of two Falname copies from Topkapı Palace Museum Library
  1. Tez No: 113526
  2. Yazar: ZÜHAL AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 442
Özet
ÖZET İnsanoğlunun bilinmezi ve esrarengiz olanı keşfetmek için kullandığı yöntemlerden biri olan falın kökeni M.Ö. 4000'li yıllara dayanır. Hemen her kültürde pek çok çeşitlemelerle kullanılmış ve kabul görmüştür, insanın gelecekte olabilecek olaylar hakkında bilgi sahibi olmak ve öğrendiğini zannettiği kaderini istediği yöne değiştirmek, kötülüklere karşı tedbir almak, böylece merak, teselli ve ümit duygularına cevap vermek amacıyla başvurduğu fal, onu avutmuş, kısa bir süre için rahatlatmıştır. Fal, özel işlerden toplumsal görevlere kadar yaygınlık kazanınca konunun uzmanları, bilgilerini kitaplaştırmaya başlamışlardır. Falın nasıl bakılacağını, nasıl yorumlanacağını anlatan kitaplar, genel olarak Falname adıyla anılırlar. Fal kitabı anlamına gelen Falnâme'lerin bilinen en erken resimli örneği 155QTı yıllarda Safevi Şahı Tahmasb için hazırlanmıştır. Daha sonraki örneklerine 17. yüzyıl başlarında rastlanmaktadır. Bu resimlerin konuları arasında peygamberler Hz. Muhammed ve Şii imamların mucizeleri, kıyamet ve âhiret ile ilgili olay ve kişiler, edebi öykülerde adı geçen kahramanlar, burç ve gezegenler bulunur. Falnâmelerde ortak işlenen resimlerin ikonografık yorumları birbirleriyle olan benzerliklerinin yanı sıra yapıldıkları dönemden önceki tarihi ve dini konulu yazmalardaki resimlerle de benzerlik yansıtmaktadır. Bu yazmalar arasında Falnâme'lere ikonografik açıdan en çok benzeyen 16. yüzyıl 2. yarısında pek çok kopyası hazırlanmış olan dini içerikli Kısas-ı Enbiyâ yazmalarıdır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The roots of fortune telling that mankind has been using to discover the unknown and the mysterious, dates back to 4000 B.C. Since then, various uses of fortune telling have been widely approved in almost all cultures. Fortune telling, used to have information about future events and to be able to change the destiny, to take necessary precautions againts evil, thus satisfy the feelings of curiosity, consolation and hope has deluded and comforted its users for a short while. When fortune-telling became widespread from private matters to public duties, the experts have started to write texts on the subject. The books on telling and interpreting fortune are entitled“Falname”. The earliest illusrated edition of the Falnâmes, divinity books, is written in 1550's for the Safavid Shah Tahmasb. The illustrated Ottoman examples were produced in the beginning of the seventeenth century. The subject matters of the illustrations in those manuscripts are mostly miracles of the Prophet Mahomed and Shia imams. Events and figures related to the Doomsday and the life after death, as well as characters from literary stories, houses of zodiac and planets are also illustrated. Those sorts of illustrations were common to all Falname books, and not only the interpretations in different copies were similar to each other, but also interpretations mirrored similiarities with the images in earlier historical and religious manuscripts. The Qişaş al-anbiyâ (History of the prophets) texts, with a religious content, contain scenes with similar topics to the ones in Falname manuscripts in iconographic aspect.