Entansıf sıstemınde yetıştırılen ivesı koyunlarının süt verimi üzerıne çevre faktörlerin etkisi
The effect of environmental factors on milk yield of awassi sheep in an intensive management system
  1. Tez No: 647386
  2. Yazar: WAJID ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Koyun yetiştiriciliği, artan nüfus ve koyun sütünün önemi göz önünde bulundurulduğunda ekstansif üretimden entansif üretime sistemin geçmektedir. Bu çalışmanın amacı, Niğde bölgesinde 2016-2018 yılları arasında bir süt koyunu çiftliğinde entansif koşullarda yetiştirilen İvesi koyunlarının süt verimi üzerine bazı çevresel faktörlerinin etkisini değerlendirmektir. Bu çalışmada laktasyon uzunluğu, ortalama günlük süt verimi, elektrik iletkenliği, laktasyon sayısı, üretim yılı, mevsim ve doğum tipinin etkisi tahmin edilmiştir. Bu çalışmanın sonucu göstermiştir ki koyunların toplam süt verimi üzerine mevsim, laktasyon sayısı, doğum şekli ve üretim yılı etkisi önemlidir. Bu ırk için maksimum süt verimine etki eden faktörler bahar mevsimi, ikiz doğum, 3. laktasyon sayısı ve 2017 üretim yılıdır. Toplam süt verimi ile ortalama günlük süt verimi ve laktasyon uzunluğu arasındaki korelasyonu yüksek derecede anlamlı iken, elektrik iletkenliği ile toplam süt verimi arasında önemli değildir. Bu çalışma için ortalama günlük süt verimi, ortalama laktasyon süt verimi ve ortalama laktasyon uzunluğu sırasıyla 1.005 ± 0.007 kg, 214.42 ± 3.43 kg ve 210.07 ± 1.51 gündür. Bu çalışma İvesi koyunlarının İç Anadolu bölgesinde entansif koşullarda süt üretimi için çok umut verici olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Keeping in mind the growing population and key worth of sheep milk, Sheep farming is transmuting from extensive management to an intensive management system for maximum production. This study was aimed to evaluate the effect of some environmental factors of milk yield in Awassi ewes under intensive management conditions of a dairy sheep farm at Niğde region from 2016 to 2018. The effects of lactation length, average daily milk yield, electric conductivity, lactation number, production year, season and birth type on total milk yield were estimated. The result of this study showed that the effect of lactation season, lactation number, birth type and production year of the ewes on total milk yield was significant. The spring season, twin-birth, 3rd lactation number and the 2017 production year were factors that yield maximum milk for this breed. The correlation of total milk yield between average daily milk yield and lactation length was highly significant (P0.05) between electric conductivity and total milk yield. The average daily milk, average lactation milk yield and average lactation length for this study were 1.005±0.007 kg, 214.42± 3.43 kg and 210.07±1.51 days respectively. This study revealed that Awassi sheep are very promising for milk production under intensive conditions in the Central Anatolia region.